14.1 C
Marijampolė
2024 / 05 / 19

Kaip apsaugoti vaikus nuo kvaišalų?

Ar jau skaitėte?

Žiniasklaidoje pastaruoju daugėja skaudžių istorijų apie psichotropinių medžiagų pavartojusius ir nuo jų apsinuodijusius, neretu atveju – ir ligoninėje atsidūrusius paauglius. Vaikų, išbandžiusių įvairius kvaišalus, amžius jaunėja, o šios problemos mastai, rodos, auga nevaldomai.

Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Švietimo akademijos dėstytoja, Respublikinio priklausomybių ligų centro Vaikų ir jaunimo reabilitacijos skyriaus vadovė dr. Giedrė Misiūnienė, analizuodama Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento statistiką, sako, kad platinamų, o ir sulaikomų narkotinių medžiagų kiekiai pastaruoju metu muša neregėtus rekordus. Situacija kelia didžiulę grėsmę visai Europai, tad Lietuva čia – ne išimtis.

- Reklama -

Kokios prevencinės priemonės gali būti veiksmingos?

Iliustracinė nuotrauka iš socialinių tinklų.

Kaip rodo naujausi duomenys, besisvaiginančių paauglių Lietuvoje daugėja, jų amžius jaunėja. Daugėja ir psichotropinių medžiagų, kuriomis jie svaiginasi, įvairovė. Lietuvos savivaldybių, mokyklų, medicinos ir kitų įstaigų atstovai bando rasti būdus, kaip pasiekti jaunus žmones, kokios prevencinės priemonės gali būti veiksmingos.

„Šiuo metu mokyklose taikomos dviejų rūšių priemonės, siekiant pažaboti šią problemą – trumpalaikės ir ilgalaikės. Viena iš jų – elektroninių cigarečių detektoriai, kuriuos jau įsidiegė dalis šalies mokyklų. Kalbėti apie ilgalaikių priemonių, tokių kaip gyvenimo įgūdžių programos, per kurią su mokiniais kalbama apie narkotikų žalą, santykius šeimoje, klasėje, lytiškumą, sveikatą ir pan., efektyvumą šiandien kalbėti dar ankstoka, kadangi programa startavo tik 2023 m. rudenį.

Be jokios abejonės, kad kalbėti su vaikais apie kvaišalų keliamus pavojus ir rizikas, nerimo ir depresines būsenas, pagalbos galimybes, ką daryti ir kur kreiptis, kai jautiesi blogai, yra labai svarbu. Kol kas poveikio pamatuoti negalime, tačiau jau vien kalbėjimas apie tai yra sveikintinas. Drąsiai ir atvirai kalbėdami apie psichikos sveikatą keičiame stigmatizuojantį visuomenės požiūrį į šias problemas“, – įsitikinusi Respublikinio priklausomybių ligų centro Vaikų ir jaunimo reabilitacijos skyriaus vadovė.

Kokios yra veiksmingiausios prevencinės priemonės, skirtos psichoaktyvių medžiagų naudojimui jaunimo aplinkoje? Kaip galima padėti vaikui, o ir ką daryti mokytojams bei tėvams, kaip atrasti ryšį su vaiku? Kokias programas ar iniciatyvas galima įgyvendinti, siekiant sumažinti psichoaktyvių medžiagų naudojimą ir skatinti sveiką gyvenseną jaunimo tarpe? Apie tai VDU Švietimo akademijos dėstytoja dr. G. Misiūnienė kartu su kitais specialistais diskutuos vasario 26 d., pirmadienį, 14 val., VDU Švietimo akademijoje vyksiančioje diskusijoje „Psichoaktyvių medžiagų naudojimas jaunimo aplinkoje: iššūkiai ir galimi sprendimai“.

- Reklama -

Žaloja ir fiziškai, ir psichiškai

Respublikinio priklausomybių ligų centro Vaikų ir jaunimo reabilitacijos skyriaus vadovė dr. Giedrė Misiūnienė.

Dr. G. Misiūnienė pastebi svarbią ir pozityvią tendenciją: vis daugiau tėvų kreipiasi ir atvyksta konsultuotis dėl savo vaikų į psichikos sveikatos centrus. Kad tėvai taip aktyviai ir drąsiai keltų ir kalbėtų apie šias problemas, to niekada dar nėra buvę. Tai reikalauja drąsos, atvirumo ir rūpesčio – tai labai imponuoja.

„Už tai galime padėkoti ir mūsų šalies mokykloms, kurios vis drąsiau ir atviriau kviečia tėvus diskutuoti psichikos sveikatos temomis. Mokyklos organizuoja tėvams skirtus mokymus, nuotolinius susitikimus su specialistais, kviečia į mokyklą psichikos sveikatos specialistus ir psichologus. Dedamos didelės pastangos mažinti stigmą ir apie tai vis atviriau kalbėti. Matome, kad tėvai aktyviau įsitraukia, domisi, klausia, atsakingiau žiūri į kalbėjimąsi šiomis temomis su savo vaikais.

Tai, su kuo susiduriame šiandien, nėra lengvai sprendžiama problema. Jei šiandien turime daug informacijos apie alkoholio bei tabako žalą, simptomatiką ir būdus, kaip su tuo tvarkytis, tai pastaruoju metu vis daugiau vaikų išbando ir piktnaudžiauja susintetintomis medžiagos, kurių nesame iki galo ištyrę. Matome tik tai, kad šios medžiagos veikia itin destruktyviai – tai žaloja vaikus ir fiziškai, ir psichiškai, vaikai panyra į sunkias depresyvias būsenas“, – akcentuoja G. Misiūnienė.

Toks štai yra visos mūsų šeimos prioritetas

Paklausta, ką galėtų dar daugiau padaryti tėvai, siekdami apsaugoti savo vaikus nuo šių pavojų, Respublikinio priklausomybių ligų centro Vaikų ir jaunimo reabilitacijos skyriaus vadovė pabrėžia: visų pirma rodyti tinkamą pavyzdį.

Anot jos, tėvai neturėtų taikyti dvigubų standartų – aiškinti vaikams apie rūkymo žalą, kai tuo tarpu patys nepaleidžia iš rankų elektroninės cigaretės. Jei tėvai patys piktnaudžiauja psichotropinėmis medžiagos, ir vaikai tą mato namuose, tačiau vaikams jie kelia aukščiausius reikalavimus, kad jie negali vartoti to ar ano, vaikai tuo netikės.

„Jeigu tėvai aiškina, kad sveikata yra pati didžiausia vertybė ir prioritetas, tačiau namuose patys vartoja alkoholį ar rūko, vaikai nesupras, apie kokį prioritetą kalbama. Ar tikrai svarbiausia sveikata, ar čia tik tėvų tokia poza? Jeigu išties svarbiausia sveikata, tuomet visi darykime taip, kaip kalbame.

Kai diskusijų metu tėvai manęs klausia, ar reiktų vaikams pasakoti apie tai, ką jie patys išbandė vaikystėje, aš sakau, kad tai yra jų pačių pasirinkimas, kalbėti su vaikais apie tai ar ne. Bet esminis dalykas, apie ką kalbėti su vaikais būtina – tai yra jūsų šeimos prioritetai. Kokie laisvalaikio leidimo būdai, kokios vertybės ir koks elgesys yra jūsų šeimos prioritetas. Tik savo pavyzdžiu jauną žmogų paskatinsime ir auginsime“, – sako G. Misiūnienė.

Sėkmę gali nulemti vienas žmogus

Lietuvos regionuose, kaip ir visoje Europoje, o ir pasaulyje, statistika panaši – nuo 4 iki 12 proc. vaikų turi rizikingo ir eksperimentinio elgesio patirtis. Vieniems tai praeina savaime įveikus vieną ar kitą amžiaus tarpsnį, kitiems gi lieka ir gali išaugti į įvairias psichikos ligas, tapti ilgesniu gyvenimo būdo epizodu.

Anot specialistės, statistika neramina – vaikų, vartojančių kvaišalus, amžius jaunėja. Šiandien turime ir 11-12 metų mergaičių ir berniukų, kurie įvairias psichotropines medžiagas ne tik išbando, bet ir vartoja.

„Jaunėjantis tokių vaikų amžius yra didelė problema ir rūpestis pačiai valstybei. Tokio amžiaus vaikai dar nepriklauso paauglių kategorijai, taigi nėra galimybės su jais dirbti pagal raidą paauglių grupinėje psichoterapijoje. Tokios paslaugos 10-12 m. vaikams nėra teikiamos, nes tokių rūpesčių valstybė niekada neturėjo. Taigi ieškoti alternatyvų būtina“, – sako pašnekovė.

Dirbant su tokio amžiaus vaikais, ypatingas vaidmuo atitenka tėvams ir pedagogams. Sėkmė priklauso nuo to, ar vaiko gyvenime yra bent vienas žmogus, į kurį, iškilus problemoms, vaikas galėtų kreiptis. Jei šeimoje yra nesutarimų, nėra artimo ryšio nei su vienu iš tėvų, kritiškai svarbu, kad vaikas emocinę atramą galėtų rasti mokykloje – tokio vaidmens galėtų imtis vaiko mokytojas, klasės auklėtojas, socialinis pedagogas ar psichologas.

Vaikui svarbiausia yra asmeninis ryšys ir pasitikėjimas – galimybė kreiptis pagalbos, būti išgirstam, išklausytam, sulaukti tinkamos paramos. Jei vaikas neras užuovėjos nei šeimoje, nei mokykloje ar kitoje jam artimoje aplinkoje, jis išeis gatvę, kur galioja laukinės sąlygos ir taisyklės. Tikėtina, kad tokį vaiką įtrauks nusikalstama veikla, prievarta, išnaudojimas.

„Kai kalbame apie psichoaktyvias medžiagas, visų pirma turime kalbėti su vaiku apie sveikatą kaip prioritetą. Ar tai tikrai yra prioritetas mūsų šeimoje? Ką mes galime dėl to daryti? Tėvai gali užtikrinti tam tikras sąlygas ir taisykles namuose, tačiau kai vaikai peržengia namų slenkstį, vaikus gali apsaugoti tik jų kritinis mąstymas ir sąmoningumas, tuomet vaikai toms negandoms atsispirs.

Gatvėje bus visko, mes negalime to ignoruoti ir prieš tai užsimerkti. Gatvė niekada nebus saugi. Tad raginu visus kuo daugiau kalbėtis su vaikais, kad kvaišalai tai nėra medžiagos, nuo kurių linksminamasi. Tai medžiagos, kurios žaloja ir psichiką, ir sveikatą, ir tai duoda labai rimtų ir skaudžių pasekmių. Tai mūsų, suaugusiųjų, didysis darbas ir užduotis – kantriai aiškinti, šviesti, megzti ryšį ir būti šalia, o iškilus problemai – kuo skubiau susitelkti ir suteikti pagalbą“, – pataria G. Misiūnienė.

Nerijus Žeronas
Marketingo ir komunikacijos departamento Komunikacijos skyriaus rinkodaros projektų vadovas
Vytauto Didžiojo universitetas

spot_img

Gegužės 19-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO, Sekminės

Gegužės 19-oji – Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės diena; Tarptautinė mirusiųjų nuo AIDS atminimo diena; Sekminės. Gegužės devynioliktoji, sekmadienis – 139-oji metų diena (paskutinė 20-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 225 dienos. Savo...

Astrologinė prognozė gegužės 19-ajai, sekmadieniui

AVINAS. Tikriausiai susitiksite su jus seniai dominančiu asmeniu. Gali nustebinti išryškėję jo ar kitų žmonių motyvai, tikslai. Galbūt teks aiškintis dėl įsipareigojimų ar nepateisintų iliuzijų. JAUTIS. Pravartu pasirūpinti sveikata, grožiu, nekasdienine higiena, peržiūrėti garderobą ir...

Astrologinė prognozė kitai savaitei

Astrologinė prognozė kitai savaitei, gegužės 20–26 dienoms. AVINAS Savaitės pradžioje nepriekaištingai darbuositės ir mokysitės. Galbūt kelsite profesinę kvalifikaciją, vyksite į konferenciją ar pan. Gali išryškėti jūsų finansinis ar komercinis talentas. Noriai megsite pažintis, reikšitės socialiniuose tinkluose....

Kaip apsiauti vairuojant: geriau basomis nei su šlepetėmis

Eismo nelaimės dažnai įvyksta dėl prastų oro sąlygų, prie vairo sėdinčio asmens neatidumo ar transporto priemonės techninio gedimo, tačiau eismo įvykio priežastimi gali tapti ir netinkamai pasirinkta vairuotojo avalynė. Ekspertai atkreipia dėmesį, kad vairuotojo...

Mieste vyks tradicinė Gatvės muzikos diena

Šeštadienį visoje šalyje rengiama Gatvės muzikos diena, kviesianti gyventojus į iki vėlaus vakaro vyksiančius nemokamus muzikinius pasirodymus. Pasak renginio organizatorių, profesionalių muzikantų ir mėgėjų pasirodymai šiemet vyks 35-iuose Lietuvos miestuose ir miesteliuose, taip pat ir...

Hipertenzija sergančių jaunų žmonių skaičius išaugo beveik 6 kartus

Gegužės 17-oji – Pasaulinė hipertenzijos diena. Šią dieną profesorius, Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Nefrologijos centro vadovas, Lietuvos hipertenzijos draugijos pirmininkas ir Lietuvos inkstų fondo prezidentas Marius Miglinas atkreipia dėmesį į opią problemą –...

ORAI: Artimiausiomis dienomis trumpi lietūs su perkūnijomis ir besikeičiančiu vėju, temperatūra iki 26°C

Šiandien vietomis trumpas lietus, galima perkūnija. Vėjas besikeičiančios krypties, 4–9 m/s. Aukščiausia temperatūra 21–26 laipsniai šilumos. Sekmadienio naktį be žymesnio lietaus, dieną daug kur trumpas lietus, vietomis su perkūnija. Vėjas naktį pietryčių, 2–7 m/s, dieną...

Gegužės 18-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO, Gatvės muzikos diena

Gegužės 18-oji – Tarptautinė muziejų diena; Tarptautinė žavėjimosi augalais diena; Gatvės Muzikos Diena. Gegužės aštuonioliktoji, šeštadienis – 138-oji metų diena (šeštoji 20-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 226 dienos. Savo vardadienius šiandien švenčia Erdmantas,...

Astrologinė prognozė gegužės 18-ajai, šeštadieniui

AVINAS. Šiandien būsite nusiteikę aktyviai veikti. Kad ir ko imsitės – ūkinių darbų, meistravimo, sportinių užsiėmimų ar kt. – rezultatai nenuvils. Tik turėtumėte itin tausoti sveikatą, vengti netinkamo maisto, svaigalų. JAUTIS. Diena pažers pagundų. Tai...

„Rimi“ laukiami visi – prekybos tinklas įgyvendino regos negalią turinčio Ainoro svajonę

Regos negalia Ainorui Dambrauskui netapo kliūtimi siekti savo svajonės: baigęs mokslus jaunuolis sėkmingai įsidarbino Įvairovės mėnesį švenčiančio prekybos tinklo „Rimi“ klientų aptarnavimo centre. Ryšių su visuomene ir korporatyvinės atsakomybės vadovė Eglė Krasauskienė pažymi, kad Ainoro...

G. Nausėda matytų V. Blinkevičiūtę premjerės pareigose: mėginčiau įkalbėti

Prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad matytų Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) lyderę Viliją Blinkevičiūtę einančią premjerės pareigas po rudenį vyksiančių Seimo rinkimų. „Matyčiau, bet tai priklauso ir nuo pačios ponios Blinkevičiūtės“, – interviu Eltai sakė antrosios...

2030 metais elektra Lietuvoje vidutiniškai turėtų kainuoti iki 6 centų už kilovatvalandę

Lietuvai iki 2030 metų pasigaminant visą reikalingą elektros energijos kiekį iš šalies viduje esančių atsinaujinančios energijos šaltinių, elektra gyventojams, neįskaitant skirstymo ir perdavimo tarifų, kainuotų vidutiniškai 55 eurus už megavatvalandę (MWh) arba maždaug 5–6...

Lietuvoje tūkstančiai keturkojų neturi namų

18,5 tūkst. augintinių Lietuvoje neturi namų – toks rodiklis atskleidžiamas tarptautinės korporacijos „Mars“ atliktame tyrime „Beglobių gyvūnų augintinių situacija pasaulyje“ („State of Pet Homelessness Project“), į kurį „Mars Lietuvos“ iniciatyva buvo įtraukti ir Lietuvos...

Senolė tikina neatgaunanti giminėms duotų pasaugoti daugiau nei 110 tūkst. eurų

Senolė kreipėsi į policiją dėl artimiesiems neva pasaugoti duotų ir negrąžintų daugiau nei 110 tūkst. eurų. Kaip pranešė Policijos departamentas, ketvirtadienį, apie 8 val. 29 min., į Marijampolės apskrities vyriausiąjį policijos komisariatą kreipėsi 84 metų moteris. Ji...

ORAI: Penktadienį dieną aukščiausia temperatūra 20–25 laipsniai šilumos

Penktadienio naktį be lietaus. Vėjas nepastovios krypties, silpnas. Žemiausia temperatūra 5–10, kai kur 11–13, vietomis 2–4 laipsniai šilumos, dirvos paviršiuje kai kur šalnos  0–2 laipsniai šalčio. Dieną lietaus tikimybė maža. Vėjas nepastovios krypties, 5–10...

Gegužės 17-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO (Vaiko diena)

Gegužės 17-oji – Pasaulinė informacinės visuomenės diena; Tarptautinė diena prieš homofobiją; Pasaulinė orientavimosi sporto diena; Vaiko diena. Gegužės septynioliktoji, penktadienis – 137-oji metų diena (penktoji 20-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 227 dienos. Savo...

Astrologinė prognozė gegužės 17-ajai, penktadieniui

AVINAS. Tikėtini dalykiniai, ūkiniai rūpesčiai, kils nerimas dėl sveikatos. Su aplinkiniais vertėtų atvirai apsvarstyti klausimus, kurie neduoda ramybės. Nieko baisaus, jei sulauksite kritikos, nepritarimo. Net ir tokiu atveju jūsų suvokimas prasiplės. JAUTIS. Jeigu norite finansinio...

Skelbiamas naujas Lietuvos „influencerių“ reitingas

Nuomonės formuotojų įtraukimas į rinkodaros kampanijas Lietuvos rinkoje vis dar aktualus daugeliui prekių ženklų, kuriems svarbus ne tik socialinių tinklų įžymybių sekėjų skaičius, bet ir jų reputacija. Tokias išvadas leidžia daryti jau penktą kartą...

Arbūzas „Iki“ kainuoja centus: viena pigi gudrybė – ir kiekvienas arbūzo kąsnis bus visuomet...

Šviežias, kvepiantis, kone varvantis nuo sulčių arbūzas – skaniausias desertas atšilus orams. Pasak Gintarės Kitovės, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovės, pastarosiomis savaitėmis naujo derliaus arbūzai ypač traukia pirkėjų akį, o jais šį savaitgalį bus...

ORAI: Ketvirtadienį, lietaus nenumatoma, vėjas silpnas, temperatūra naktį 5–13, dieną iki 24 laipsnių šilumos

Ketvirtadienio naktį be lietaus. Vėjas silpnas. Temperatūra 5–10, vietomis 11–13 laipsnių šilumos. Dieną nelis. Vėjas nepastovios krypties, 4–9 m/s. Temperatūra 19–24 laipsniai šilumos. Penktadienį be žymesnio lietaus. Vėjas naktį silpnas, dieną pietryčių, rytų, 6–11 m/s....

Gegužės 16-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO, Vyšyvankos diena

Gegužės 16-oji – Tarptautinė jūros kiaulės (delfino) diena; Pasaulinė taikaus gyvenimo kartu diena; Tarptautinė šviesos diena; Vyšyvankos diena. Gegužės šešioliktoji, ketvirtadienis – 136-oji metų diena (ketvirtoji 20-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 228...

Astrologinė prognozė gegužės 16-ajai, ketvirtadieniui

AVINAS. Protinio darbo srityje kažkas trukdys jums pasireikšti. Gali suerzinti išgirstas ar perskaitytas komentaras, interviu. Visgi labiau tikėtini komplimentai nei kritika. JAUTIS. Šiandien atidžiau pažvelkite į dominantį asmenį – galbūt pavyks jį visapusiškiau įvertinti. Verčiau...
spot_img
spot_img

PORTALO SKAITOMIAUSI

spot_img

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img