8.9 C
Marijampolė
2024 / 05 / 01

Ką valgyti vasarį? Nauji receptai su 5 daržovėmis ir vaisiais, kurių dabar valgyti verta kuo daugiau

Ar jau skaitėte?

Vasaris – mėnuo, kai ilgesys šviežiems vaisiams ir daržovėms bene stipriausias. Laimei, laukti šviežutėlio derliaus liko nedaug, atskleidžia Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė. O ir pats laukimas gali būti skanus, sveikas bei taupus. Dažnai neįvertiname to, ko turime į valias ištisus metus – būtent šios nebrangios gėrybės gelbės vasario mėnesį

„Žiema – raugintų daržovių, šakniavaisių metas, bet daržovių skyriuje jau pradeda rodytis šviežio derliaus gėrybės, tokios kaip ridikėliai. Kartu su ūkiais intensyviai ruošiamės, kad jau artimiausiomis savaitėmis pirkėjai galėtų įsigyti šviežių, traškių trumpavaisių agurkų, kopūstų, morkų, salotų lapų. Ir, žinoma, šviežių bulvyčių, kurių lietuviai laukia bene labiausiai. Tą rodo ir pardavimų skaičiai – prieš kelias savaites pasiūlius šviežių šiltuose saulėtuose kraštuose užaugintų bulvių, jos bemat sulaukė pirkėjų dėmesio“, – pasakoja V. Budrienė.

- Reklama -
Daržovių sumuštinis.

Tuo tarpu vaisių skyriuje žiemos metu karaliauja citrusai, kurie šaltuoju metu laiku būna ne tik skaniausi, bet ir labai naudingi organizmui. Pasak V. Budrienės, populiariausiųjų sąraše žiemą karaliauja mandarinai, nurungdami netgi likusiu metu pirkėjų dažniausiai perkamus bananus. Po jų rikiuojasi obuoliai, vynuogės ir dar trys citrusiniai vaisiai: apelsinai, citrinos ir greipfrutai.

Kol šviežias naujas derlius pakeliui, į kokias gėrybes dabar verta atkreipti dėmesį? „Iki“ daržovių ir vaisių skyriaus darbuotoja Jolanta Sabaitienė rekomenduoja 5 jų, kurios viduržiemį bus skanios, nebrangios ir padės stiprinti imunitetą. Tuo tarpu tinklo kulinarijos technologė Gailė Urbonavičiūtė dalijasi originaliais receptais, kaip visai lengvai iš jų pasiruošti dar neragautų patiekalų.

Burokėliai. „Atrodo, kad burokėliai pastaraisiais metais išgyvena renesansą. Ir tai nuostabu – nes jie pigūs, skanūs, universalūs ir naudingi sveikatai. Galima net sakyti, kad jie yra mūsų lietuviškas supermaistas. Burokėliai teigiamai veikia kraujotakos sistemą, padeda gerinti imunitetą, lėtinti senėjimo procesus ir gerinti medžiagų apykaitą. Verta žinoti, kad 100 gramų burokėlių turi tik 43 kalorijas, tačiau po terminio apdorojimo jų glikeminis indeksas padidėja iki 64 (tai svarbu žmonėms, turintiems atsparumą insulinui ir sergantiems diabetu)“, – sako J. Sabaitienė.

Išbandykite: kreminę burokėlių sriubą. Reikės: 650 g burokėlių, 5 šaukštų alyvuogių aliejaus, 1 svogūno, 2 česnako skiltelių, 1 šaukšto čiobrelių, druskos, pipirų, ½ apelsino sulčių, 1 šaukštelio tarkuotos apelsino žievelės, 1 litro daržovių sultinio

- Reklama -

„Burokėlius nuplaukite, kiekvieną jų suvyniokite į foliją, sudėkite ant skardos ir pašaukite į iki 200 °C įkaitintą orkaitę. Kepkite 1 val., tada nuimkite foliją ir nulupkite odelę. Supjaustykite gabalėliais. Didelėje keptuvėje įkaitinkite aliejų ir ant silpnos ugnies pakepinkite smulkintus svogūną ir česnaką. Sudėkite burokėlius, smulkintus čiobrelius ir pagal skonį įberkite druskos bei pipirų. Kepkite 4 minutes, tada supilkite apelsinų sultis, apelsinų žievelę ir sultinį. Virkite uždengę 10 minučių. Tuomet sutrinkite trintuvu ir jei reikia, papildomai pagardinkite prieskoniais. Patiekdami galite apšlakstykite grietinėle ar šaukštu jogurto, sumaišyto su svogūno laiškais“, – eigą pasakoja G. Urbonavičiūtė.

Avokadai. Jie ne tik super madingi, bet ir super naudingi. Avokadai vertinami dėl gausybės sveikų riebalų ir svarbių maistinių medžiagų. Avokadai, kuriuose esantys mononesotieji riebalai padeda širdies ir kraujagyslių darbui ir suteikia sotumo jausmą, yra universalus kulinarinis pagrindas. Puikiai tinka salotoms, sumuštiniams, dera glotnučiuose, gali virsti nepakartojama gvakamole, naudojami netgi desertuose – pavyzdžiui, šokoladiniuose putėsiuose.

Išbandykite: gvakamolę per 5 minutes. Reikės: 3 avokadų, ½ šaukštelio kumino, ½ šaukštelio česnako miltelių, ½ šaukštelio svogūnų miltelių, ½ šaukštelio druskos, ¼ šaukštelio šviežiai maltų juodųjų pipirų, 1-2 šaukštų laimo sulčių, 2 šaukštų smulkintos šviežios kalendros, 2 pomidorų.

„Avokadus perpjaukite, išimkite kauliuką ir šaukštu išskobkite minkštimą. Bulvių trintuvu arba šakute švelniai sutrinkite. Suberkite prieskonius ir 1 šaukštą laimo sulčių, viską išmaišykite. Sudėkite kalendrą ir smulkiais kubeliais pjaustytus pomidorus ir darkart sumaišykite. Paragaukite ir, jei reikia, įpilkite papildomai druskos arba laimo sulčių. Prieš patiekdami palikite bent 30 minučių kambario temperatūroje. Jeigu patieksite vėliau, apšlakstykite laimo sultimis ir labai sandariai uždenkite plastikine plėvele“, – išbandyti Meksikos virtuvės įkvėptą receptą kviečia kulinarijos technologė.

Apelsinai. Ne be reikalo stiklinė apelsinų sulčių siejama su sveikata. Šiuose citrusuose gausu naudingų medžiagų, ypač vitamino C ir folio rūgšties. Vienas 140 g apelsinas patenkina net 92 proc. vitamino C paros poreikio! Tuo tarpu folio rūgštis – tai B grupės vitaminas, svarbus medžiagų apykaitai, vaisiaus ir placentos vystymuisi ir daugeliui kitų svarbių procesų. Ne tik sultims ar greitam užkandžiui – iš apelsinų galima ruošti saldžius kepinius, ruošti pikantišką glajų keptai vištienai, jie idealiai dera rytiniuose kokteiliuose.

Išbandykite: silkės salotas su apelsinais ir salierais. Reikės: 2 silkės filė, 1 apelsino, 1 saliero stiebo, 2 krapų šakelių, 1 svogūno su laiškais. Padažui: sulčių iš pusės apelsino, 2 šaukštų balzaminio acto, 3 šaukštų alyvuogių aliejaus, 1 šaukštelio medaus, ½ šaukštelio tarkuotų krienų.

„Silkę supjaustykite nedidelėmis riekelėmis. Nulupkite apelsiną ir supjaustykite jį kubeliais. Susmulkinkite krapus, svogūną ir jo laiškus, o salierų stiebus supjaustykite šiek tiek didesniais gabalėliais. Visus ingredientus sudėkite į dubenį ir padėkite į šaldytuvą. Paruoškite padažą: sudėkite visus ingredientus į stiklainį, uždarykite ir stipriai suplakite. Likus valandai iki patiekimo, užpilkite padažą ant salotų. Bus ir sotu, ir skanu“, – žada G. Urbonavičiūtė.

Česnakai. Tai tylieji virtuvės karaliai – nepakeičiamas prieskonis kiekvienoje virtuvėje, pagilinantis ir sustiprinantis kitų ingredientų skonį, suteikiantis patiekalams išskirtinį skonį ir aromatą. Česnakas vadinamas natūraliu antibiotiku dėl jame esančių sieros junginių ir eterinių aliejų, padedančių kovoti su kvėpavimo takų virusinėmis infekcijomis. Be to, česnakuose yra flavonoidinių junginių, B grupės vitaminų, kalio, vario ir mangano.

Išbandykite: naminius marinuotus česnakus. Reikės: 7 česnakų, ½ stiklinės spirito arba vyno acto, 2 puodelių vandens, ½ šaukštelio druskos, ½ šaukštelio cukraus, 1 šaukštelio garstyčių sėklų.

„Česnakų galvutes išskirstykite skiltelėmis ir nulupkite. Į puodą supilkite dvi stiklines vandens ir acto. Įberkite druskos, cukraus ir garstyčių sėklų. Užvirkite marinatą, tuomet sumažinkite kaitrą ir po 3–4 minučių sudėkite nuluptas, švarias česnako skilteles. Padidinkite kaitrą ir virkite 2 minutes. Verdantį marinatą ir česnakus atsargiai supilkite į sterilizuotus sausus stiklainius. Iš karto juos uždarykite ir palikite atvėsti“, – receptu dalijasi „Iki“ kulinarijos technologė.

Obuoliai. Rojaus vaisiai? Žinoma! Ir ne todėl, kad žaltys juo sugundė Ievą – nėra jokių to įrodymų. Tačiau yra daugybė įrodymų, kad jie yra svarbus mūsų sveikatai, grožiui ir savijautai. Visų pirma, obuoliai vertinami dėl didelio skaidulų kiekio, tad valgydami jų padėsite žarnynui sureguliuoti darbą. Obuoliuose taip pat daug antioksidantų – vitaminų A ir E, seleno, cinko ir polifenolių. Be to, obuoliai gali padėti kovoti su viršsvoriu ir stiprinti širdį. Jie taip pat yra puikus kuras smegenims.

Išbandykite: blynus su obuoliais ir varške. Reikės: 250 g varškės, 3 kiaušinių, 1 šaukšto vanilinio cukraus, 1 obuolio, 2 šaukštų cukraus pudros, 4 šaukštų miltų, ½ šaukštelio cinamono.

„Į dubenį dėkite varškę, nuo baltymų atskirtus trynius, vanilinį cukrų ir gerai sutrinkite. Obuolį nulupkite ir stambiai sutarkuokite, įmaišykite į varškės masę, tuomet sudėkite ir miltus. Kiaušinių baltymus išplakite su cukraus pudra iki standumo. Sudėkite į masę ir atsargiai išmaišykite. Į įkaitintą keptuvę su šlakeliu aliejaus dėkite po 2 šaukštus tešlos ir formuokite blynus. Sumažinkite ugnį ir kepkite 2–3 minutes arba kol apačia taps lengvai auksinės spalvos. Apverskite ir kepkite dar 2 minutes. Pabarstykite cinamonu, galite patiekti su skystu medumi“, – idėją siūlo G. Urbonavičiūtė.

Vaida Budrienė
„Iki“ komunikacijos vadovė

spot_img

„Rimi“ dairykitės vienos žuvies: vietoje lašišos galite rinktis ją, o skonis tikrai nebus prastesnis

Nors daugelis upėtakių rūšių aptinkamos laukinėje gamtoje, visame pasaulyje jie taip pat plačiai auginami maistui. Gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė sako, kad ši žuvis – tai baltyminis produktas, kuris gali padėti reguliuoti svorį ir...

Sorų kruopos – ir pigios, ir vienos sveikiausių: kaip jas skaniai paruošti net naujokams

Rūpinantis sveikata, vis dažniau ieškoma maisto produktų, kurie ne tik pasotintų, bet ir turėtų organizmą stiprinantį poveikį. Gilinamasi į įvairius ir net egzotiškus produktus, tačiau kartais pamirštami tradiciniai lobiai. Soros neabejotinai yra vienas jų...

Enter title here.

Rūpinantis sveikata, vis dažniau ieškoma maisto produktų, kurie ne tik pasotintų, bet ir turėtų organizmą stiprinantį poveikį. Gilinamasi į įvairius ir net egzotiškus produktus, tačiau kartais pamirštami tradiciniai lobiai. Soros neabejotinai yra vienas jų...

Geriausiu pasaulyje vadinamo šokoladinio pyrago paslaptis: štai kaip jį ruošia švedai vos iš kelių...

Dar trečiadienį dažnuose namuose pakvips kepiniais, mat rytoj pasaulyje minima „pi diena“. Ji skirta matematiniam simboliui π (pi), tačiau šią dieną mėgstama švęsti su pyragais, nes angliškai žodžiai „pie“ ir „pi“ tariami vienodai. Pasak...

Kai nėra nei laiko, nei noro gaminti – 3 dar neragauti pigūs patiekalai iš...

Visai nebrangu, o galimybės sočiai vakarienei – kone neribotos. Būtent dėl to smulkinta mėsa ir faršas taip dažnai tampa pagrindiniu patiekalų ingredientu: pradedant balandėliais, cepelinais, žemaičių blynais ir baigiant įvairiausiomis sriubomis ir troškiniais. Šaltuoju...

Sultinga mėsa ir traški odelė – 5 kulinarijos technologės patarimai, kad orkaitėje keptas viščiukas...

Keptas viščiukas – viena lengviausių ir pigiausių vakarienių, kadangi jai nereikia nei daug ingredientų, nei ilgai suktis virtuvėje. Kone visą darbą už jus nuveiks orkaitė, tereikės pasinaudoti prekybos tinklo „Iki“ kulinarijos technologės Gailės Urbonavičiūtės...

3 būdai sėkmingai išvirti kiaušinį be lukšto: nebūtinai net reikės acto

Šaltasis metų laikas – pats metas eksperimentams virtuvėje ir kulinarinių įgūdžių tobulinimui. Vienas jų, padarysiantis įspūdį artimiesiems ir leisiantis visai nebrangiai paruošti prašmatnius pusryčius, – be lukšto virti kiaušiniai. Priešingai nei gali pasirodyti, juos...

„Iki“ atskleidžia 9 taisyklės, kaip išsivirti tobulą mėsos sultinį: viena gudrybė, užtikrins, kad jis...

Kas gali būti jaukiau už gerą sultinį žiemą? Mėsos, žuvies ar daržovių, kurį galima patiekti vieną, su makaronais arba naudoti begalei receptų. Sultiniai naudingi ne tik organizmui, bet ir piniginei – jiems nereikia įmantrių...

„Iki“ pataria: velykinė antis bus pigi, bet tobulai sultinga ir kvapni: kokioje temperatūroje kepti...

Be galo aromatinga, itin minkšta ir su auksine, traškia odele – orkaitėje kepta antis vis dažniau tampa pagrindine lietuvių Velykų stalo žvaigžde. Svarbiausiai pavasario šventei pirkėjai ieško ko nors išskirtinio, todėl šalia šviežios vištienos,...

Įdomiausios „Iki“ pietų pertraukos – su išskirtiniais svečiais ir netikėtais pokalbiais

Prekybos tinklas „Iki“ ne tik auginasi talentus nuo pirmųjų dienų ir rūpinasi savo komandos nariais užtikrindamas jiems geriausiai poreikius atitinkančias karjeros galimybes, bet ir suteikia išskirtines asmeninio augimo galimybes. Nuotoliniai susitikimai su žinomais įvairių...

Net perpus pigiau ir tik 15 minučių darbo: „Iki“ siūlo išsikepti pasakiškai skanių BBQ...

Vieniems ketvirtadienis – mažasis savaitgalis, o „Iki“ pirkėjams tai ir didžiųjų akcijų pradžia. Naudingomis akcijomis garsėjančiame tinkle „Iki“ jau prasidėjo įvairios savaitgalinės nuolaidos. Kad ir ką ketinate gaminti, rasite geros kainos pasiūlymų – nuolaidos...

Amžinas klausimas grilintojams: kiauliena ar vištiena? „Iki“ rasite visko – pristatytas naujienų kupinas „Grill...

Kas jums arčiau širdies – kiaulienos šašlykas ar vištienos blauzdelės? Verta išbandyti ir apsispręsti iš naujo, nes „Iki“ parduotuvėse jau pasirodė aukšta kokybe pasižyminčios „Grill Party“ linijos naujienos, skirtos kuo patogesniam maisto ruošimui ant...

„Iki“ parduotuvėse – spalvingos pavasarinės naujienos: nuo madingųjų „bowls“ iki dar neragautų sumuštinių

Pavasariškai gaiviais, tačiau sočiais pietumis ar vakariene visai paprasta pasirūpinti virtuvėje nesugaišus nė minutės. „Iki“ parduotuvėse jau prasidėjo naujasis kulinarijos sezonas, įkvėptas žalios spalvos ir sveikos mitybos tendencijų. Tarp pavasarinių žvaigždžių – įvairūs spalvingų...

IKI kolektyvas komandinę dvasią stiprina uždaruose laisvalaikio klubuose

Įvairios „Iki“ siūlomos papildomos naudos ir plačios vidinės karjeros galimybės – tik keletas iš gausybės privalumų, padedančių prekybos tinklui pritraukti naujų talentų ir išlaikyti esamus darbuotojus. Aukšta vidinė kultūra ir išskirtinė saviraiškos laisvė natūraliai...

Nepadarykite klaidos: jeigu norite gausaus pomidorų derliaus, nesodinkite jų šalia kai kurių daržovių

Šių metų tikslas – kvapnus ir sultingas pomidorų derlius? Nieko nelaukite – būtent kovas laikomas geriausiu metu pradėti pomidorų daiginimo darbus ir taip sutaupyti. Patiems pasisėjus sėklų, atšilus orams nereikės pirkti pomidorų daigų. Kad...

Šviežio derliaus kopūstas tas pats, patiekalai – kasdien skirtingi: 3 naujos ir pigios receptų...

Švieži kopūstai yra viena mėgstamiausių naujo pavasarinio derliaus daržovių. Gardžiai juos paruošti galima vos su keliais priedais, juose gausu maistingų medžiagų, o viso patiekalo kaina neapsunkins ir piniginės. O dar geriau – reikės visai...

„Rimi“ įsigiję lašišos pigiau, Mamos dieną atšvęskite terasoje: su šiais patarimais ją iškepsite tobulai

Tik spėjome apsidžiaugti atgimusia gamta, kai netikėtai vyšnių žiedus nuklojo sniegas. Bet žiemos grimasos pavasario neišgąsdino ir grįžus šiltiems orams vėl terasoje galime užkurti kepsnines. Artėjant vienai gražiausių pavasario švenčių – Mamos dienai –...

Fenomenalusis sūris: 6 patarimai, kaip maskarponę panaudoti ne tik saldumynams, bet ir pikantiškiems patiekalams

Kai pagalvojate apie maskarponę, tikriausiai prieš akis iškyla tokie desertai kaip tiramisu, tačiau šis skanėstas gali pagelbėti sukurti ir aibę kitų kulinarinių šedeverų. Gimęs žaliuosiuose Lombardijos slėniuose, jis yra sodrus ir aksominis, labai universalus,...

„Iki“ pataria“, ką valgyti balandį: TOP 5 gėrybės ir dar neragauti lengvai paruošiami patiekalai...

Gamtoje dar tik prasideda atbudimas, tačiau parduotuvėse vis gausėjanti daržovių ir vaisių spalvų gama jau signalizuoja įsibėgėjantį pavasarį. Gintarė Kitovė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė pastebi ir besikeičiantį pirkinių krepšelio turinį. Pirkėjus išnaudoti besiplečiančią...

Kačiukai vazoje džiugins net ir kelis mėnesius – tik išvenkite klaidos, kurią namuose daro...

Skintos karklo šakelės su pumpurais – pavasario, Velykų simbolis ir labai populiari namų puošmena, mat kainuoja visai mažai. Ne visi žino, kad tereikia padaryti vieną dalyką, ir kačiukai savo grožiu džiugins ne kelias dienas,...

3 skanūs ir labai paprasti būdai paruošti vilkešerį: keptuvėje, orkaitėje ir ant grotelių

Tie, kas ieško nesunkiai paruošiamo žuvies patiekalo, kuris būtų lengvas tiek skrandžiui, tiek piniginei, dažnai abiejuose Atlanto pusėse renkasi šviežią vilkešerį. Kuo paaiškinti šios žuvies populiarumą? Dėl švelniai saldaus skonio, didelio baltymų kiekio ir...

Skonis bus kaip morkų pyrago, bet valgyti galėsite be sąžinės graužaties: skani ir pigi...

Ką dar naujo sugalvoti pusryčiams, kai norisi gardžiai, sveikai ir nebrangiai? Atsigręžkite į morkas, kurios balandžio 4-ąją mini Tarptautinę savo dieną. Jos – viena mėgstamiausių daržovių šalyje, simpatijas pelnanti ne tik dėl geros kainos,...
spot_img
spot_img

PORTALO SKAITOMIAUSI

spot_img

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img