11.7 C
Marijampolė
2024 / 03 / 29

Penktadalis žmonių kasdien jaučia skausmą: ką daryti, o gal nedaryti nieko?

Ar jau skaitėte?

Skausmą esame patyrę visi, paprastai jį sukelia aiškios priežastys, tačiau kartais skausmas kaip atsiranda iš niekur, taip staiga ir pranyksta. Skausmas yra vienas iš ryškiausių simptomų, kad organizmas serga, tai priverčia žmogų atkreipti dėmesį į save, ieškoti pagalbos – skausmą kasdien patiria apie 20 proc. žmonių.



„Gintarinės vaistinės“ vaistininkės Astos Budreckienės teigimu, dažnai pacientai į vaistinę ateina kamuojami mėšlungio sukeliamo skausmo.

- Reklama -
Vaistininkė Asta Budreckienė.

„Kartais teiraujasi stebuklingos piliulės, kuri mėšlungį nuimtų čia ir dabar. Tenka pacientams priminti, kad mėšlungis neatsiranda per dieną, tad ir išnykti iškart negali. Mėšlungis – magnio, o kartais ir kalio atsargų netekimo požymis, tad per vieną dieną pasveikti nepavyks. Būtinas gydymo kursas ir pagalba sau pačiam. Pavyzdžiui, apriboti kavos vartojimą, nes dideli kavos kiekiai mažina magnio atsargas organizme. Negalima tikėtis geriausių rezultatų, jei viena ranka duodame, o kita atimame – gydymą turime pradėti keisdami gyvenimo būdą.

Be to, dažnai pacientai vaistinėje teiraujasi paties stipriausio magnio. Konsultacijos metu paaiškėja, kad jis reikalingas norint staigiai išspręsti problemą, o išeidamas pacientas tarsi juokais sako išgersiąs dvigubą dozę. Tokiu atveju visuomet primenu šveicarų mokslininko Paracelso frazę ,,vaistą nuo nuodo skiria tik dozė“. Didelės magnio dozės gali sukelti viduriavimą – tai išgirdę pacientai labai nustemba ir padėkoja už įspėjimą“, – apie pacientų klaidas pasakoja vaistininkė.

Tarp dažniausių – nugaros skausmai

„Sporto klinikos“ gydytoja Asta Žukovienė pasakoja kasdieninėje praktikoje dažniausiai susidurianti su ūminiais skausmais, ypač nugaros, galvos, kurie dažniausiai būna sukelti nuovargio, įtampos, persitempimo. Paprastai pavyksta juos išgydyti per kelias dienas.

„Vaikai dažnai skundžiasi pilvo, kojų, galvos skausmais. Vaikų skausmą yra sudėtinga identifikuoti, nes jie ne visada tiksliai gali apibūdinti jo lokalizaciją, plitimą, pobūdį, pavyzdžiui, plaučių uždegimu sergančiam vaikui gali nebūti kitų simptomų, o tiesiog skaudėti pilvą. Kartais skausmas gali būti fiziologinis, pavyzdžiui, dirgliosios žarnos sindromo sukeliamas pilvo skausmas kaip reakcija į stresą, vaikų augimo skausmai ilgųjų kaulų srityje. Tačiau šie skausmai niekada nežadina nakties metu, praeina savaime be vaistų“, – aiškina gydytoja.

- Reklama -

Ji priduria, kad pastaruoju metu padaugėjo pacientų, besiskundžiančių galvos skausmu – dažniausia to priežastis yra nuolat patiriamas stresas, įtampa, kurios žmogus negali suvaldyti, todėl neretai skausmo gydymui tenka pasitelkti ir neurologą, psichiatrą, psichologą.

Anot A. Budreckienės, 8 iš 10 žmonių nors kartą gyvenime yra kamavę nugaros skausmai. Vaistinėje pacientai dažnai prašo receptinių vaistų, kurie skausmą turėtu nuimti kaip ranka, tačiau vaistai visiškai pašalinti problemos negali. Pavyzdžiui, kai užspaudžiamas nervas – tuomet skiriami masažai, mankštos. Mankšta, nugaros raumenų stiprinimas yra vienas iš geriausių skausmo mažinimo būdų.



„Dažnai tenka girdėti, kad nepadeda skausmą mažinantys tepalai, o paklausus, kaip jie yra tepami, pacientas pasako, kad jo išspaudžia mažiau, nei rekomenduojama. Tokiu atveju kaltas yra ne tepalas“, – akcentuoja vaistininkė.

Psichologinis skausmas irgi skausmas

Pasak A. Žukovienės, būtina įvertinti, koks yra skausmas – nuolatinis ar epizodinis, aštrus, duriantis, maudžiantis ar pulsuojantis – svarbu, kas išprovokuoja skausmą ir nuo ko jis palengvėja. Ar skausmas yra vienoje vietoje, o gal plinta į aplinkines sritis, svarbus skausmo intensyvumas, vertinamas balais nuo 1 iki 10.

„Šeimos gydytojas paprastai pažįsta savo pacientus, nemažai apie žmogaus būklę pasako veido mimika, bendravimas, eisena. Įvertinus visa tai, kartais galima įtarti ir psichologines skausmą sukėlusias priežastis, tuomet stengiuosi paklausti, kaip žmogus gyvena, kokius sunkumus kasdien patiria, ar išsimiega, ar niekas nepasikeitė kasdieniniame gyvenime, šeimoje, darbe“, – teigia ji.

Retais atvejais kai kuriems pacientams skausmas tampa priežastimi sulaukti dėmesio, atkreipia dėmesį gydytoja. Paprastai tai yra psichologinė bėda, kurios pats žmogus nepripažįsta, nuolat varsto tiek šeimos gydytojo, tiek gydytojų specialistų duris, pageidauja būti ištirtas visais įmanomais būdais, jam nuolat skauda ir dažniausiai skausmai būna vis kitoje vietoje, simptomai keičiasi.

„Liūdna, tačiau pastebime, kad ši bėda pastaruoju metu stipriai jaunėja, galbūt karantinas turėjo poveikį jaunų žmonių psichinei sveikatai, nerimui dėl savo sveikatos, ateities. Pastebiu, kad vis dažniau kreipiasi jauni žmonės be aiškaus sveikatos sutrikimo. Dar viena psichologinio skausmo rūšis – kai tarp paciento artimųjų yra sunkiai sergančių, tuomet žmogus pradeda jausti galvos, širdies, krūtinės ar kitus skausmus. Tačiau atlikus tyrimus, pavyksta žmogų nuraminti, paskatinti rūpintis savimi“, – komentuoja A. Žukovienė.

Skausmo ABC

Ūminis skausmas laikomas ligos arba pažeidimo simptomu, o lėtinis, kuris tęsiasi ilgiau kaip 3 mėnesius arba su pertraukomis ilgiau kaip 6 mėnesius, bei pasikartojantis skausmas – specifine sveikatos problema. Galimos lėtinio skausmo pasekmės – depresija, negalia, darbo ir gyvenimo veiklos sutrikimai, savęs izoliacija.

„Pagal kilmę skausmas gali būti skirstomas į nocicepcinį ir neuropatinį. Pirmąjį sukelia mechaninis, terminis, cheminis audinių pažeidimas arba trauma. Pavyzdžiui, įvairūs sumušimai, lūžimai, žaizdos, ūmūs uždegimai. Toks skausmas paprastai apibūdinamas kaip aštrus, duriantis, pjaunantis, plėšiantis, tvinkčiojantis, ilgalaikis, dažniausiai ūmus“, – vardija A. Budreckienė.

Neuropatinio skausmo priežastys – periferinės ar centrinės nervų sistemos struktūrų pažeidimas ar disfunkcija. Ligonio pojūčiai: deginimo, skruzdžių bėgiojimo, nubrozdintos odos, šaudantis, gilus, bukas skausmas. Jį gydyti itin sunku, todėl kartais pacientai būna nusivylę gydytojais, mėgina gydytis patys, kreipiasi į vaistininkus, net išbando netradicinius gydymosi būdus.

„Galvos skausmai skirstomi į 2 tipus. Idiopatiniai – kai galvos skausmas laikomas atskira liga, tai migrena, įtampos tipo skausmai. Simptominiai – kai galvos skausmas yra kitos ligos simptomas. Simptominius skausmus gali sukelti įvairios ligos: arterinė hipertenzija, galvos trauma, navikai, apsinuodijimas, piktnaudžiavimas alkoholiu, narkotikais, analgetikais“, – atkreipia dėmesį „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė.

Kada kreiptis į gydytoją?

Jeigu skausmas yra intensyvus, 6-10 balų, nepraeina pagulėjus, pailsėjus, atsipalaidavus, užsiimant sau malonia veikla, jeigu jis trukdo kasdienei veiklai, rekomenduojama kreiptis į šeimos gydytoją, mat pasikalbėjus ir atlikus reikiamus tyrimus bus daug lengviau identifikuoti skausmą sukeliančias priežastis ir priimti sprendimus, galinčius jį palengvinti.

„Skausmui malšinti visų pirma tinka poilsis, ramybė, galima pasitelkti aromaterapiją, mėgautis sau maloniais kvapais, stengtis nukreipti mintis nuo nemalonių pojūčių pasitelkiant muziką, knygą ar kitą sau patinkančią veiklą. Taip pat skausmą padeda sumažinti šaltis arba šiluma, kartais taikoma judesio terapija, masažas, akupunktūra – įtampos sukeltam skausmui padeda atpalaiduoti raumenis. Kadangi skausmas yra labai dažnas palydovas gyvenime, kiekvienas ir turime atradę skirtingus būdus, kaip su juo kovoti“, – pataria gydytoja A. Žukovienė.

spot_img

Balandžio mėnesį elektros ir dujų kainų pokyčiai gyventojams

Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) trečiadienį atnaujino visuomeninius elektros ir gamtinių dujų tarifus pirmajam metų pusmečiui, kurie galios nuo balandžio iki liepos. Tarifą tiekėjo dar nepasirinkusiems trečiojo elektros rinkos liberalizavo etapo buitiniams vartotojams VERT mažina...

Draugiškos skrandžiui velykinės vaišės – misija įmanoma: paruošti šaltieną padės pigūs „Rimi“ produktai

Šaltiena – išties senas kulinarines tradicines turintis patiekalas: ji jau buvo gaminama viduramžių Europoje kaip mėsos konservavimo priemonė. Dabar tai – dažnas švenčių patiekalas, tad artėjančių Velykų proga verta pasidomėti, kaip ją paruošti sveikatai...

Pareigūnai kontroliuos vairuotojų blaivumą ir užtikrins viešąją tvarką

Prevencinės eismo dalyvių kontrolės priemones kovo pabaigoje ir balandžio pradžioje, per ilgąjį šv. Velykų savaitgalį, bus vykdomos valstybinės ir vietinės reikšmės keliuose, policijos pareigūnai dirbs viešuoju, neviešuoju ar mišriuoju patruliavimo būdu. Bus skirta tiek...

Pasikeitė miško kirtimo taisyklės

Valstybinė miškų tarnyba informuoja, kad 2024 m. kovo 19 d. įsigaliojo Miško kirtimo taisyklių pakeitimai, pagal kuriuos nustatyti nauji miško kirtimų atlikimo, leidimų gavimo reikalavimai, kurie leis kompleksiškai spręsti sanitarinės miškų apsaugos bei aplinkosaugos...

Etnologė G. Kadžytė apie Velykų šventimo tradicijas: „Tai toli gražu ne tik kiaušinių ridenimas“

Artėja viena iš didžiausių metų švenčių, kai tiek vaikų, tiek suaugusiųjų laukia smagus užsiėmimas – kiaušinių marginimas. Susėdę prie Velykų stalo daužiame margučius, lyginame, kuris stipresnis, o po iškilmingų pusryčių vaikai veržiasi juos ridenti....

FNTT: kratos Darbo partijos būstinėje atliktos tiriant galimą 500 tūkst. eurų pasisavinimą

Aiškėja daugiau detalių dėl Darbo partijos būstinėje vykusių kratų – Finansinių tyrimų tarnyba (FNTT) praneša atliekanti ikiteisminį tyrimą dėl galimo apgaulingo svetimo turto pasisavinimo ir dokumentų klastojimo. Pasak tarnybos, tiriamos aplinkybės dėl daugiau kaip...

Paspirtukininkams privaloma turėti draudimą ir būtinus dokumentus

Praėjusių metų gruodį Seime priimtas sprendimas koreguoti kelių eismo taisykles ir privalomojo civilinės atsakomybės draudimo įstatymą. Pokyčiai įsigaliojo nuo metų pradžios. Pagal šiuos pakeitimus bus aiškiau ir griežčiau reglamentuojamas paspirtukų bei kitų mikrojudumo priemonių...

ORAI: Velykų orai nustebins 23 laipsnių šiluma

Šiandien vietomis trumpas, nedidelis lietus. Vėjas pietvakarių, 9–14 m/s, kai kur gūsiai 15–17 m/s. Aukščiausia temperatūra 10–15 laipsnių šilumos. Šeštadienio naktį vietomis nedidelis lietus, dieną žymesnio lietaus nenumatoma. Vėjas naktį pietinių, dieną besikeičiančios krypties, 5–10...

Penktadienio rytą vyras ginklu nušovė policijos pareigūne

Šalčininkuose, namuose, penktadienio rytą vyras ginklu nušovė savo sutuoktinę, dirbusią policijos pareigūne. „6.09 val. gautas pranešimas, kad vyras mirtinai ginklu sužeidė moterį, gimusią 1982 metais. Netrukus, prieš atvykstant pareigūnams, jis pats nusišovė“, – Eltai sakė Vilniaus...

Astrologinė prognozė kitai savaitei. Vienam ženklui ateinanti savaitė bus pilna iššūkių ir galimybių

Astrologinė prognozė kitai savaitei, balandžio 1–7 dienoms. AVINAS Savaitės pradžioje galite lankytis toliau nuo namų arba jau grįžti iš viešnagės. Tikėtinos kalbos apie komandiruotę, kelionę, aktualius projektus, arba teks rimtai mokytis, dirbti, užsiimti logistika, pervežimais. Pasistenkite...

Astrologinė prognozė kovo 29-ajai, penktadieniui

AVINAS. Tai gali būti finansinių reikalų diena. Jeigu šioje srityje viskas sutvarkyta, apmokėta, tuomet mintys suksis apie meilės troškimus, erotiką, domins sportas bei pramogos. JAUTIS. Tarp jūsų ir aplinkinių šiandien užsimegs geras ryšys. Tikėtinas naudingas...

Žaliasis L. Rimgailės Velykų pyragas su zuikučiais ištirpdys mažųjų širdis: jam ingredientų įsigysite pigiau...

Iškepusi daugybę kepinių šventėms ir kasdienai, verslininkė, desertinės „Liu Patty“ įkūrėja Liucina Rimgailė nuolat stebina išmone. Pavyzdžiui, kas galėtų pagalvoti apie velykinį pyragą su špinatais? Jis ne tik sveikesnis už daugybę saldumynų, puošnus, primenantis...

Įvairiaspalvė Turkija: kodėl keliautojai ją renkasi būtent pavasario atostogoms?

Populiarumu su Turkijos kryptimi lietuvių keliautojų tarpe mažai kas galėtų pasirungti, tad svajojantiems apie turiningas  atostogas, stebinančius bei išskirtinę kokybę siūlančius  viešbučius ir tobulus orus verta nedelsti – sezonas į šią saulėtą šalį jau...

Sekmadienį pereisime prie vasaros laiko

    Šį sekmadienį Lietuvos gyventojai turės prisitaikyti prie vasaros laiko, pasukdami laikrodžius valanda į priekį. Tai atsitiks kovo 31-ąją naktį, trečią valandą. Iki spalio 26 d., kuris taip pat yra sekmadienis, Lietuva laikysis vasaros laiko,...

Kovo 28-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO

Kovo dvidešimt aštuntoji, ketvirtadienis, (ketvirtoji 13-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 277 dienos. Savo vardadienius šiandien švenčia Girmantė, Odeta, Rimkanta, Rimkantas, Rimkantė, Siksta, Sikstas, Vigailė; rytoj: Almantė, Bertoldas, Kleopatra, Manvydas, Sandra; poryt: Ferdinandas, Gvidonas, Meda,...

Astrologinė prognozė kovo 28-ajai, ketvirtadieniui

AVINAS. Svarbios bus verslo, finansų problemos. Gali būti, kad teks aiškintis ir dalykinius, ir intymius santykius. Dėl norimos sėkmės teks koreguoti savo planus, požiūrį, eiti į kompromisus. JAUTIS. Diena gali pateikti iššūkių. Veltui mėginsite pakeisti...

Kaip rajono socialinės apsaugos skyrius skatina vyrų įsitraukimą į vaikų priežiūrą

  Lietuvoje pastaraisiais metais vis labiau akcentuojamas tėvų vaidmuo auginant vaikus. Ypač tai aktualu šviesiant vyrų įsitraukimą į vaikų priežiūrą, kuris, kaip rodo naujausios tendencijos, vis didėja. Nuo 2023 m. sausio 1 d. įgyvendinama naujoji...

Žiniasklaida: Darbo partijos būstinėje apsilankė teisėsauga

Antradienį Darbo partijos būstinėje lankėsi teisėsaugos pareigūnai ir atliko tam tikrus procesinius veiksmus, išsinešė šūsnį dokumentų, skelbia naujienų portalas „15min“. Nurodoma, kad tarptautinį tyrimą, kurio pagrindu pareigūnai ir lankėsi partijos būstinėje, atlieka Europos prokuratūra. Tai...

„Rimi“ priėmė iššūkį – Velykų vaišėms apsipirksite už 20 eurų: visi šventinio stalo receptai...

Jei nenorite išlaidauti Velykoms, vaišių stalą galite pasiruošti vos už 20 eurų, tereikia iš anksto susiplanuoti, ką gaminsite, pasinaudoti siūlomomis akcijomis bei atkreipti dėmesį į galimybę įsigyti privačios etiketės prekes už itin patrauklią kainą....

Žinomas treneris: trys klaidos, kurias daro tėvai mokydami vaikus plaukti

„Didelę dalį iš „tėvų mokyklos“ į baseiną ateinančių vaikų plaukti tiesiog mokome iš naujo, „nuo nulio“. Tėčiai, mamos, seneliai ir kiti artimieji, net jei yra labai geri plaukikai, mokydami yra linkę daryti klaidų, kurios...

Paulius Jurkevičius: kodėl itališkas Velykų pyragas yra sparnuotas ir kitos colomba pasquale istorijos

Įsiklausykime kaip elegantiškai skamba šiedu itališki žodžiai: colomba pasquale! Italų kalba yra ne šiaip skambi, ji turi oficialų tarptautinės muzikos kalbos statusą. Ir vis tik colomba pasquale –anaiptol ne muzikinis terminas. Tai yra skonio...

Priedangų ir slėptuvių rebusas: kas ir kaip jas turi teisę įsirengti

Lietuvoje nėra įrengta pakankamai slėptuvių, priedangų ir kolektyvinės apsaugos statinių, kurie karinių veiksmų atveju, vykstant apšaudymams iš oro raketomis, dronais, aviacinėmis bombomis ar įsiplieskus mūšiams miesto teritorijoje, padėtų išvengti civilių gyventojų aukų. Aplinkos ministras šių...
spot_img
spot_img

PORTALO SKAITOMIAUSI

spot_img

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img