0.8 C
Marijampolė
2024 / 12 / 09

Medicinos psichologė papasakojo, kuo ypatingas paauglių mąstymas ir kaip juos geriau suprasti

Ar jau skaitėte?

Paauglystė – laikotarpis tarp vaikystės ir suaugusiųjų pasaulio, pasižymintis išskirtinėmis patirtimis, naujais atradimais ir galimybėmis. Visgi, ne paslaptis, kad šis gyvenimo etapas jauniems žmonėms gali sukelti ir nemažai iššūkių. Kaip geriau suprasti, ką išgyvena paaugliai, ir kaip suaugusieji gali padėti įveikti kylančius sunkumus? Plačiau apie šį laikotarpį pasakoja Vilniaus „InMedica“ klinikos Psichikos sveikatos konsultacijų centro medicinos psichologė Milda Novickė.

„Dabartiniai paaugliai ir jauni žmonės priklauso vadinamajai Z kartai – tai asmenys, gimę 1996–2010 m. Jų išskirtinumą formavo interneto paplitimas ir jiems būdingas hiperaktyvumas, specifinis dėmesio koncentravimo pobūdis bei tendencija gilintis į save. Taip pat didelę reikšmę turi virtualus pasaulis, dažnai atstojantis gyvą bendravimą ir kitus informacijos šaltinius. Ši karta gyvena intensyviu tempu, greitai priima sprendimus bei atlieka kelis darbus vienu metu. Visgi, jiems sunkiau matyti visumą, aprėpti ir apjungti gaunamą informaciją, todėl jais kur kas lengviau manipuliuoti“, – pasakoja M. Novickė.

- Reklama -
Mama ir sūnus įsitraukę į rimtą pokalbį – svarbu rasti būdą, kaip susikalbėti su paaugliu be moralizavimo.
Medicinos psichologė pataria bendraujant su paaugliais vengti moralizavimo – svarbu daugiau klausytis ir skatinti atvirą diskusiją.

Be to, į paauglystę jau žengia ir Alfa karta (gimusieji po 2010 m.), kurios atstovai nuo gimimo augo su išmaniaisiais įrenginiais ir kartais juos suvokia kaip neatsiejamą savo dalį. Ši karta pasižymi nekantrumu, noru problemas spręsti vienu mygtuko paspaudimu, o skirti laiko ilgam atsakymo ieškojimui jiems yra sunku. Taip pat šiems vaikams dažnai yra sudėtinga bendrauti ir būti empatiškiems.

Paauglystė – laikotarpis, diktuojantis savas užduotis

Perėjimas iš vaikystės į suaugusiųjų pasaulį – svarbus asmenybės formavimosi etapas, turintis savus uždavinius. Pagrindiniai iš jų – tapatumo paieškos, įsitvirtinimas tarp draugų ir atsiskyrimas nuo tėvų.

„Tapatumo paieškos pasireiškia keliamu klausimu „kas aš esu?“ visomis jo prasmėmis. Pavyzdžiui, religijos – jeigu mano šeima religinga, koks mano santykis su tuo ir kokios yra mano vertybės. Taip pat karjera – kuo noriu būti ateityje ir kuo sugebu būti. Be to, paaugliai dažnai kelia prasmės klausimą – kodėl aš čia esu? Kur mano vieta? Jie nebūtinai tuo dalinasi, o suaugusieji dažnai net nesusimąsto, kokios gilios temos jiems rūpi“, – atkreipia dėmesį medicinos psichologė.

Labai reikšmingas yra įsitvirtinimo tarp draugų aspektas. Šiuo laikotarpiu ieškoma atsakymo į klausimą, kas aš esu tarp bendraamžių, pavyzdžiui, lyderis, nevykėlis, juokdarys, moksliukas ar blogiukas Taip pat formuojasi požiūris į romantinius santykius – su kuo ir kaip noriu būti, kokia mano vertė, kiek aš įdomus tiems, kas yra įdomūs man.

- Reklama -

„Taip pat itin aktuali atsiskyrimo nuo tėvų tema. Paaugliai nori vis daugiau privatumo ir laisvės. Šiame amžiuje dar sunku suprasti ryšį tarp laisvės ir atsakomybės, tačiau autonomijos poreikis ima sparčiai tvirtėti ir reikštis įvairiomis formomis: nuo fizinio privatumo iki visų kitų įmanomų laisvių – dėvėti mėgstamus drabužius, nevaržyti elgesio, būti kur noriu ir kiek noriu“, – teigia M. Novickė.

Specifinis mąstymo būdas – kas jį lemia?

Vilniaus „InMedica“ klinikos Psichikos sveikatos konsultacijų centro medicinos psichologė Milda Novickė.
Vilniaus „InMedica“ klinikos Psichikos sveikatos konsultacijų centro medicinos psichologė Milda Novickė.

Vienas pirmųjų paauglystės pranašų – pakitusi emocijų kontrolė. Vaikas tampa verksmingas, smulkmeniškas ar nesivaldantis. Tačiau svarbu suvokti, kad paaugliai į impulsyvų elgesį yra linkę ne todėl, kad jie nori priimti blogus sprendimus, bet todėl, kad iš tikrųjų negali pagalvoti prieš imdamiesi veiksmų.

„Paaugliai emocijų nekontroliuoja, nes negali to padaryti – tai būdinga jau suaugusiam žmogui. Paauglių centrinėje nervų sistemoje vyksta specifiniai procesai – neuronų tinklų optimizavimas. Smegenų dalys, atsakingos už impulsų kontrolę, yra nutolusios nuo smegenų dalių, gaunančių išorinius impulsus ir reguliuojančių emocinį elgesį. Todėl tarp išorinio impulso ir veiksmo nespėja įsiterpti emocijos impulso kontrolės mechanizmas“, – pažymi M. Novickė.

Kitas paauglių ypatumas – specifinis mąstymas, kurio pagrindinis bruožas – egocentriškumas. Paaugliai nuolat tiki, kad jų požiūris yra vienintelis įmanomas, o visos kitos idėjos yra klaidingos arba jų visiškai nėra. Kaip tai pasireiškia?

  • „Įsivaizduojamos auditorijos“ fenomenas, dar vadinamas, „scenos legenda“ arba „asmenine fabula“. Paaugliai nuolat jaučiasi esą visų dėmesio centre ir jiems atrodo, kad aplinka juos visur ir visad mato, stebi bei vertina. Tai dažnai paskatina paauglius stengtis sužavėti vieniems kitus, kartais atliekant „drąsius“ žygdarbius ar net meluojant.
  • „Asmeninio unikalumo legenda“. Paaugliai dar negali atpažinti savo tikrojo vaidmens didelėje pasaulio ir jo gyventojų schemoje ir negali suprasti reiškinių mastelio. Jie jaučiasi esantys ypatingi, kitokie nei likę žmonės. Dažnai jiems atrodo, kad jų išgyvenimai yra unikalūs, iki šiol nepatirti ir nepakartojami. Tai turi įtakos tokiems dalykams kaip sėkmių ir nesėkmių vertinimas – kiekviena maža klaida paaugliui gali atrodyti kaip pasaulio pabaiga ir sukelti didžiulį smūgį ar visišką pasitikėjimo savimi praradimą.
  • „Nepažeidžiamieji“. Paaugliams dažnai atrodo, kad nelaimės atsitinka kitiems, o jų tai neliečia. Jiems atrodo, kad rūkymas, narkotikai, neatsargūs lytiniai santykiai asmeniškai negali pakenkti. Prie to prisideda ir laiko perspektyvos suvokimas – dažnai paaugliams egzistuoja tik tai, kas yra čia ir dabar, o kas paskui bus – nesvarbu. Todėl moralizavimas apie tai, kad kažkada gali laukti liūdnos pasekmės, kad elgesio rezultatai pasireikš ateityje, daugeliui paauglių yra silpni argumentai.

„Akivaizdu, egocentrinis mąstymo būdas nėra pats geriausias, tačiau jis turi savitą funkciją. Paauglystės uždaviniai yra labai sunkūs. Vaikas turi tapti suaugusiu, o mėgindamas būti tuo, kuo dar nėra, patiria labai daug nesėkmių. Tai reiškia, kad tenka gyventi nuolatinėje frustracijoje darant tai, ko nemoki. Egocentrizmas yra kompensacinis mechanizmas, kuris padeda išgyventi, todėl paauglių pasipūtimą, visažiniškumą reikia priimti kaip gynybą, padedančią nepalūžti“, – atkreipia dėmesį medicinos psichologė.

Kaip rasti kalbą su paaugliais?

Susikalbėti su paaugliais, ypač sudėtingomis temomis, dažnai gali būti nelengva, tačiau labai svarbu. Kad pavyktų išvengti neigiamos reakcijos, o pokalbis būtų produktyvus, reikėtų vengti spontaniškų, emocionalių diskusijų, kurios kartais perauga į moralizavimą.

„Bendraujant reikėtų stengtis daugiau klausti ir klausyti, o ne kažką primygtinai teigti. Naudinga paskatinti paauglį dalytis mintimis užduodant klausimus, į kuriuos reikia atsakyti ne tik „taip“ arba „ne“. Pavyzdžiui, „Ką tu manai apie tai?“ arba „Kaip tu jautiesi dėl to?“. Galima teiginius, kuriuos norime perduoti paaugliui, įvilkti į klausimą – taip paauglys jaus, kad juo domimasi, kad jūsų pokalbis yra diskusija, ne paskaita“, – sako medicinos psichologė.

Verta nusiteikti, kad ne visi pokalbiai bus sklandūs: jei paauglys reaguoja neigiamai, svarbu išlikti ramiam ir per daug nespausti – tai ne vienkartinis dalykas, o prie svarbių temų reikia nuolat grįžti. Paauglio supratimas keičiasi su laiku ir su patirtimi.

Taip pat svarbu nepamiršti, kad kilus poreikiui ar jaučiant, kad paauglys susiduria su sudėtingomis problemomis, visada galima kreiptis pagalbos į psichikos sveikatos specialistą.

spot_img

Lietuvos gyventojų skolų žemėlapis: sumos ir kiekiai įvairiose savivaldybėse

Lietuvos antstolių rūmų iniciatyva pirmą kartą sudarytas skolų žemėlapis parodė, kad įsiskolinimo lygis atskirose savivaldybėse skiriasi kelis kartus. Iš žemėlapio matyti, kad mažiausiu pradelstų skolų bagažu išsiskiria tankiausiai apgyvendintos Lietuvos vietovės ir kurortai, o...

Išlikite atsargūs: telefoniniai sukčiai toliau apsimeta „Sodros“ darbuotojais

Gyventojai ir toliau sulaukia melagingų skambučių, kuriuose sukčiai apsimeta „Sodros“ darbuotojais. Siekdami išvilioti asmens duomenis jie pasitelkia įvairius scenarijus. Šie skambučiai nėra susiję su „Sodra“, todėl labai svarbu jokiu būdu neteikti asmeninės informacijos telefonu. Sukčiai...

Gaisras Patašinės kaime: liepsnojo garažas

Šiandien, 12:50 val., Bendrajame pagalbos centre skubios pagalbos tarnybų numeriu 112 gautas pranešimas apie gaisrą Marijampolės seniūnijoje, Patašinės kaime, Baraginės gatvėje. Pranešta, kad garažas liepsnoja atvira liepsna. Į įvykio vietą nedelsiant buvo išsiųstos Marijampolės priešgaisrinės...

Paskelbti Baltijos tvarumo lyderiai:  tarp nugalėtojų –Lietuvos atstovai

Lapkričio 27 d. ketvirtus metus iš eilės buvo paskelbti Baltijos tvarumo apdovanojimų nugalėtojai. Miestų plėtros kategorijoje pirmąją vietą pelnė Latvijos ir Lietuvos bendradarbiavimo projektas – miesto bitininkystės paslauga „Urbanbee“, o „DPD Baltics“ laimėjo pagrindinį prizą transporto...

Be geros kraujotakos nėra geros atminties: kaip išsaugoti smegenų sveikatą?

Kraujotakos sistemos ligos yra viena pagrindinių mirties priežasčių Lietuvoje, nulemianti daugiau kaip pusę visų atvejų, skelbia Higienos institutas. Pasak Šiaulių „Kardiolitos klinikų“ Neurologijos centro gydytojo neurologo dr. Jokūbo Fišo, siekiant sumažinti jų tikimybę, svarbu...

3 dažniausios nelaimės namuose: kaip turėtume elgtis kiekvienos jų atveju?

Nors namai įprastai siejasi su saugumo jausmu, skaičiuojama, kad maždaug trečdalis nelaimingų atsitikimų įvyksta būtent namuose. Dažniausiai žmonės susižeidžia parkritę, įsipjauna aštriais objektais, patiria nudegimus ar nusipliko verdančiu vandeniu. Vaistinių tinklo „Camelia“ vaistininkė Judita...

Pataria ekspertas: kaip džiaugtis Kalėdomis neišauginant elektros sąskaitos?

Didžiosios metų šventės tiesiog neatsiejamos nuo žaliaskarės eglutės ir įvairiaspalvių girliandų bei papuošimų. Deja, bet toks kalėdinės nuotaikos kūrimas dažnai susijęs ir su elektros sąskaitos padidėjimu. Ekspertas pataria, kaip elgtis per šventes, kad sąskaita...

ORAI: Krituliai ir žiemos sąlygos keliuose

Šią savaitę Lietuvoje vyraus įvairios žiemos sąlygos, kurios ypač paveiks šiaurinius rajonus. Pirmadienį laukia nedideli krituliai, daugiausia šiaurinėje šalies dalyje. Rytą kai kur galimi pavojingi reiškiniai – silpna lijundra ir plikledis. Šiaurės rytų ir rytų...

Astrologinė prognozė gruodžio 9-ai, pirmadieniui

AVINAS. Ši diena jums bus gana pasyvi. Ir gerai, nes bet koks skubotumas gali tik pakenkti, ypač jei nesiklausysite savo intuicijos. Geriausiai seksis tvarkyti konfidencialius reikalus, užsiimti labdara, socialine ir medicinos veikla. JAUTIS. Šiandien seksis...

Kaip turėtų atrodyti geras darbo pokalbis? Ekspertė pasidalijo didžiausiomis kandidatų klaidomis

Tinkamas pasiruošimas darbo pokalbiui yra itin svarbus, kadangi gali lemti, ar gausite norimą darbą. Darbuotojų atrankos specialistai pastebi, kad vien kvalifikacijos ir patirties kandidatams šiandien nebepakanka – pokalbio metu svarbu mokėti save pristatyti ir...

Kas laukia Šaulio ir kitų ženklų? Astrologinė prognozė kitai savaitei!

Astrologinė prognozė kitai savaitei, gruodžio 9–15 dienoms. AVINAS Savaitės pradžioje seksis užsiimti labdara, socialine ir medicinos veikla. Nenuvils ir intelektinė bei kūrybinė veikla. Galbūt teks rinktis laiko leidimo variantą artėjančioms šventėms – tai, kas stabilu, įprasta,...

Su „Rimi“ produktais iškepsite duoną, kuri nuo šventinio stalo dings pirmiausia – Kotryna Stankuvė...

Nors šventiniai kepiniai žiemos šventėms dažniausiai asocijuojasi su pyragais, keksais ir meduoliais, maisto tinklaraščio „Ko nors skanaus“ autorė Kotryna Stankuvė siūlo išsikepti kalėdinės duonos. Jos vaikystės namuose Kūčių bei Kalėdų stalas būna nukrautas tradiciniais,...

„Rimi“ padės džiugiau sutikti šventes su augintiniais – žvalgykitės pigesnių advento kalendorių keturkojams

Dažnas šuns šeimininkas nori palepinti savo augintinį, tad ne išimtis ir prieššventinis laukimas, kurio metu netrūksta kalėdinių susibūrimų, kai pastalėse sugula mylimi keturkojai. Šunų mokyklos įkūrėja Diana Makarovaitė sako, kad nevertėtų augintiniams dalinti šventinių...

Gausesnis savaitgalis su „Iki“ – visiems: 3 pigūs, sotūs ir labai skanūs receptai su...

Vienas iš patikimiausių būdų sutaupyti maisto produktams – savo meniu pritaikyti prie naudingų akcijų. Apriboti raciono nereikės, jeigu apsipirksite „Iki“ parduotuvėse. Mat jose rinktis galima iš tūkstančių geros kainos pasiūlymų, kurių nuo ketvirtadienio iki...

Sukčiai išviliojo 114,5 tūkst. eurų – žmonės patikėjo greitai atsiperkančiomis investicijomis

Sukčiai iš gyventojų vėl išviliojo dideles pinigų sumas: dvi vilnietės prarado po 70 tūkst. ir 29,5 tūkst. eurų, o Klaipėdos gyventojas – 15 tūkst. eurų. Trečiadienį, 12 val. 29 min., į Vilniaus miesto 5-ąjį policijos...

Astrologinė prognozė gruodžio 4-ai, trečiadieniui

AVINAS. Diena bus įtempta, ypač jeigu turite neatliktų pareigų, neišpildytų pažadų. Geriau būtų nepakliūti į akis vadovybei ir neapsikrauti papildomais įsipareigojimais. JAUTIS. Jeigu turėsite oficialių pokalbių, kontaktų su įstatymų sergėtojais ar žiniasklaida, įmanomos trikdančios situacijos....

Elektronikos atliekų kiekiai sparčiai auga, vartotojų įpročiai keičiasi lėtai

Jungtinės Tautos šiais metais paskelbė – pasaulis pralaimi kovą prieš elektronikos atliekas, nes jų kiekiai auga penkis kartus greičiau nei perdirbimo rodikliai. Optimizmo, kad ši situacija greitai pagerės, nedaug, nes vartotojų įpročiai keičiasi labai...

Draudimo konsultanto karjeros istorija: daug kas bandė atkalbėti, bet dabar džiaugiasi kiekviena diena

Draudimo ekspertas net ir po sunkios dienos jaučia laimę: tenka prisidėti ir prie ryškių gyvenimo pokyčių Jei reikėtų įvardinti darbą, kuriame kiekviena diena atneša vis kitokių patirčių, draudimo konsultanto profesija tam puikiai tiktų, įsitikinęs...

Astrologinė prognozė gruodžio 3-ai, antradieniui

AVINAS. Jums svarbūs bus profesinio gyvenimo, karjeros, studijų klausimai, tačiau gali nedžiuginti savijauta bei intrigos. Verslo afera ar kitoks nesąžiningumas gali per daug kainuoti. JAUTIS. Regis, domėsitės su tolimomis šalimis susijusiais dalykais. Susikaupkite protiniam darbui,...

Astrologinė prognozė gruodžio 2-ai, pirmadieniui

AVINAS. Regis, gausite žinią, jeigu ieškote teisybės, bylinėjatės. Galbūt ruošitės kur nors vykti studijų ar verslo reikalais, dalyvauti konkurse, varžybose ar pan. Saugokitės sukčių užsisakydami prekes internetu. JAUTIS. Tikėtinas kūrybinis įkvėpimas, kurį verta realizuoti. O...

Kodėl verta dirbti „Iki“? Darbuotojų apklausa atskleidė stipriąsias „Iki“ darbo puses

Darbas – tai daugiau nei pareigos. Tai sąlygos, kurios žmonėms leidžia jaustis vertinamiems, saugiems ir motyvuotiems tobulėti. Prekybos tinklas „Iki“ jau daugelį metų įsipareigojęs kurti malonią ir palaikančią darbo aplinką darbuotojams. Nenutrūkstamo įdirbio dėl...

IKI parduotuvėse jau pasirodė nebrangūs ir vešlūs kėnių šakų vainikai: 6 idėjos jų papuošimui...

Kalėdų laukimas – tai metas, kai kiekviena smulkmena prisideda prie namų jaukumo ir šventinės dvasios kūrimo. Šalia tviskančių lempučių ir puošnios eglės, vis dažniau puošiami ir kalėdiniai vainikai, su kuriais pakili nuotaika gali pasitikti...

Rekomenduojame

spot_img

PORTALO SKAITOMIAUSI

spot_img

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img