22.3 C
Marijampolė
2024 / 05 / 02

Pas šeimos gydytoją lankosi pusė gyventojų – kodėl to nedaro kiti?

Ar jau skaitėte?

Bendrovės „Spinter tyrimai“ atliktos reprezentatyvios apklausos duomenimis, per pastaruosius metus pas savo šeimos gydytoją lankėsi kas antras (50 proc.) šalies gyventojas, iš jų daugiau nei pusė (27 proc.) apsiribojo vienu vizitu, likusi dalis (23 proc.) lankėsi dažniau. Likusieji arba nesiskundė jokiais sveikatos sutrikimais, arba vengė vizito pas medikus net negaluodami. To pasekmė – savigyda, apie kurios pavojų perspėja šalies medikai, kviesdami pasirūpinti profilaktiniais sveikatos patikrinimais gydymo įstaigose.

„Profilaktiniai vizitai pas šeimos gydytoją gyventojams rekomenduojami kartą per metus. Verta pasidaryti bendrą kraujo ir šlapimo tyrimą – tai patys paprasčiausi tyrimai. Taip pat pasimatuoti kraujospūdį, įvertinti biocheminius rodiklius – gliukozės ir cholesterolio kiekį kraujyje. Net ir jaunesni, nepatenkantys į prevencinių programų amžiaus grupę žmonės turėtų žinoti šiuos rodiklius, kurie atspindi bendrą sveikatos būklę. Mitybos korekcijos ar gyvenimo būdo pokyčiai yra kelias kuo ilgiau išlikti sveikiems“, – komentuoja Aukštadvario pirminės sveikatos priežiūros centro vadovė, šeimos gydytoja Jurga Dūdienė.

- Reklama -
Nuotrauka iš freepik.

Tyrimas taip pat atskleidė, kad ketvirtadalis (25 proc.) žmonių visus metus jautėsi sveiki, todėl į šeimos gydytoją nesikreipė, tačiau kas devintas (11 proc.) gyventojas nesilankė pas gydytojus net ir susidūręs su sveikatos sutrikimais.

„Labiausiai nerimą kelia tai, kad dalis gyventojų net ir susirgę nesikreipė į medikus – prie šio rezultato neabejotinai prisidėjo pandemija ir visuotinis baimės fonas. Dabar mūsų visų tikslas sugrįžti į sveikatos prevencijos vėžes, iš kurių per pastaruosius metus iškritome“, – konstatuoja Lietuvos pacientų organizacijų atstovų tarybos pirmininkė Vida Augustinienė.

Savigydos pavojai ir piktnaudžiavimas antibiotikais

Anot J. Dūdienės, savigyda dažniausiai pasitelkiama, kai nesveikuojantis žmogus nori greičiau išgyti ir vietoje vizito pas gydytoją naudoja, ką randa namuose, ar papildoma dar įsigyja vaistų, iš kurių vėliau pasidaro „kokteilį“, pavojingą jų kepenims ir inkstams.



„Dažnai peršalęs žmogus naudoja savo nuožiūra pasirinktus priešingą poveikį vienas kitam turinčių vaistų ar tą pačią veikliąją medžiagą skirtingais pavadinimais. Vien paracetamolio preparatų yra įvairiausių pavadinimų ir formų, todėl jo galima lengvai perdozuoti. Didžiausia paros dozė – iki 4000 mg. Savarankiškai besigydant neretai šios dozės viršijamos, o tai gali sukelti žaibinį kepenų ar inkstų pažeidimą. Dėl to būtina pasitarti su vaistininku. Pavojingas šalutinis poveikis gali išsivystyti ir vartojant įvairių pavadinimų ibuprofeno preparatus, viršijus 2400 mg paros dozę“, – perspėja šeimos gydytoja.

- Reklama -

Savigydai žmonės neretai griebiasi ir antibiotikų. Dažnas netaisyklingas antibiotikų vartojimas, pasak medikės, visą visuomenę stumia į atsparumą jiems.

„Žmogui suskaudo dantį arba jis pradėjo kosėti, tuomet pavartoja kelias dienas iš anksčiau likusių ar pas kaimyną rastų antibiotikų – nors būklė dažnai pagerėja, taip atsitinka ne dėl vaistų, o todėl, kad virusiniai kosuliai arba danties skausmas tiesiog praeina per kelias dienas. Tokiu būdu po truputį pavartojant antibiotikų, neišgeriant viso paskirto kurso, bakterijos tampa atsparios ir jas tarpusavyje platiname visuomenėje. Tada net stipriausi antibiotikai, skiriami ligoninėje, nebepadeda“, – apie pavojų keliančią situaciją pasakoja J. Dūdienė.

Pandemijos pasekmės ir pasirinkimas nesigydyti

Galiojant visuotiniam karantinui, nemažai pacientų vengė kreiptis į šeimos gydytojus. Pasak J. Dūdienės, kai kurie žmonės karantino metu kelias dienas vaikščiodavo su diskomfortu krūtinėje ir tik trečią-ketvirtą parą kreipdavosi – jiems būdavo diagnozuojami infarktai, širdies ritmo sutrikimai.

„Bijodami gydymo įstaigoje užsikrėsti COVID-19 infekcija, žmonės tiesiog nesikreipdavo, net ir telefonu – tai ypač pastebima rajonuose. Buvo tokių situacijų, kai vaikai savaitgalį atvažiuoja į kaimus, vienkiemius tėvų aplankyti – ir veža prastos būklės tėvus į priėmimo skyrių, o medikai randa gerokai pažengusią ligą. Turėjome ir tokį periodą, kai visos ligoninės lovos buvo skirtos koronaviruso pacientams gydyti, apribojant planinę pagalbą. Ne vienam pacientui teko eilėje palaukti pagalbos. Dabar svarbu, kad kuo mažiau žmonių, susirgusių koronavirusu, tektų gultis į ligoninę. Tai įmanoma pasiekti tik vakcinuojantis. Tada žmogus, net ir susirgęs, greičiausiai sirgs lengva forma ir saugiai gydysis namie“, – priežastis aiškina ji.

Pacientų organizacijos vadovė V. Augustinienė taip pat įsitikinusi, kad vakcinacija padės gyventojams ir leis drąsiau sugrįžti pas savo šeimos gydytojus, kitus sveikatos specialistus.

Konsultuotis su vaistininku ir nevengti poliklinikos

Šeimos gydytojos J. Dūdienės teigimu, jei sergančio žmogaus būklė yra tokia, kad leidžiama gydytis namuose, tokiais atvejais puikiai patarti gali ir vaistininkas. Tačiau nuėjus į vaistinę būtina pasikonsultuoti – pavyzdžiui, vartojant vaistus lėtinei ligai gydyti, reikia pasiklausti, ar su jais dera ir ūmiam susirgimui pasirinkti medikamentai.

„Mes neretai sulaukiame pacientų, kurie ateina ir sako, kad vaistininkas nepardavė jokių vaistų ir liepė eiti pas šeimos gydytoją. Kai pati apsilankau vaistinėje, dažnai girdžiu vaistininkus sakant pacientams, kad tris dienas vartojant vaistus ir būklei negerėjant, būtina kreiptis į šeimos gydytoją. Mane tai džiugina ir ramina – žmogus nepaliekamas vienas bėdoje, tad nors skambučiu kreipsis į šeimos gydytoją konsultacijai. Tokiais atvejais matydami, kad reikia atlikti tyrimus, paklausyti plaučių, apžiūrėti gerklę, net ir karščiuojančius pacientus pakviečiame kontaktinei konsultacijai“, – sako J. Dūdienė.

Daugiau nei 700 šalies vaistinių, priklausančių Lietuvos vaistinių asociacijai, skatina gyventojus neužsiimti savigyda, visada atvirai pasitarti su vaistininku ir profilaktiškai bent kartą per metus apsilankyti pas gydytoją, taip pat naudotis nemokamomis sveikatos prevencijos programomis.

„Vaistininkai sulaukia vis daugiau pasikonsultuoti ateinančių gyventojų – tai džiuginanti tendencija. Tačiau nemažėja ir atvejų, kai konsultuojant paaiškėja, kad sveikatos sutrikimai yra pakankamai rimti, o užsiimti savidiagnostika bei savigyda būtų tiesiausias kelias pakenkti savo sveikatai. Rimtu atveju vaistininkai gali padėti palengvinti simptomus, tačiau ieškoti priežasties tenka eiti pas gydytojus. Todėl vaistinėse pacientai raginami, „neužleisti“ ligų, prevenciškai tikrintis sveikatą, naudotis nemokamomis patikros programomis“, – sako asociacijos pirmininkė Kristina Nemaniūtė-Gagė.

Pasak V. Augustinienės, svarbiausia pacientų nepalikti vienų – jiems reikia tiek vaistininko, tiek šeimos gydytojo pagalbos.

„Pandemija savotiškai paskatino pacientus mąstyti, jog jei nesergi koronavirusu, tavo liga yra mažiau svarbi. Todėl reikia paskatinti gyventojus labiau rūpintis savo sveikata – tai padaryti gali vaistininkai bei gydytojai“, – reziumuoja ji.

Reprezentatyvų gyventojų nuomonių tyrimą apie lankymąsi pas gydytojus Lietuvos vaistinių asociacijos užsakymu atliko „Spinter tyrimai“, jo metu gegužės mėnesį apklausta 1010 respondentų.

spot_img

Vagis blokavo prie darželio atvykusių tėvų mašinų užrakinimą, pasisavino pinigus

Šiaulių policija prie vaikų darželio sulaikė vyrą, kuris turėjo svetimų mašinų užrakinimą blokuojantį įrenginį. Manoma, kad tokiu būdu buvo apvogti keli tėvai, kurie savo vaikus atvežė į darželį. Negalėję užrakinti automobilio, jie jį paliko neužrakintą...

„Rimi“ įsigiję aliejaus pigiau pasiruoškite šių gardžių užpilų salotoms: štai, ko prireiks

Saulėgrąžų aliejus pasižymi itin švelniu skoniu, tad jis plačiai mėgstamas tiek profesionalių virėjų, tiek gaminančių pigesnius dienos patiekalus namuose. Be to, šis aliejus įvairiai pritaikomas nuo gardžių kepinių iki pikantiškų salotų užpilų. Gydytoja dietologė...

Šiandien, ketvirtadienis – paskutinė diena deklaruoti pajamas ir skirti 1,2 proc. paramai

Ketvirtadienis yra paskutinė diena, kai šalies gyventojai gali pateikti pajamų deklaracijas. Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) duomenimis, šiuo metu pareigą jau atliko apie 69 proc. privalančiųjų deklaruoti gyventojų, o iš viso pajamų mokesčio deklaracijas pateikė daugiau...

Metereologai prognozuoja, kad ši vasara Palangoje bus šilta ir sausa

Įsibėgėjant 2024 metų vasaros atostogų rezervacijai, Palanga kviečia poilsiautojus mėgautis ne tik šilta Baltijos jūra, bet ir turiningu laisvalaikio praleidimu. Metereologai prognozuoja, kad ši vasara Palangoje bus šilta ir sausa, todėl idealios sąlygos paplūdimio...

Kuo Mamos diena arčiau, tuo „Iki“ – pigiau: tulpės – vos po 33 centus,...

Geriausia dovana mamai – dėmesys ir nuoširdūs žodžiai, bet juos tik sustiprina su meile iškeptas tortas ir gaivi pavasariškų tulpių puokštė. „Iki“ pasirūpino, kad dovanomis mylimai mamai kiekvienas pirkėjai galėtų pasirūpinti be vargo ir...

ORAI: Ketvirtadienio dieną be lietaus, aukščiausia temperatūra vietomis iki 27 laipsnių šilumos

Ketvirtadienio dieną be lietaus. Vėjas rytų, 6–11 m/s. Aukščiausia temperatūra 20–25, šalies pietvakariuose vietomis iki 27 laipsnių šilumos. Penktadienį be lietaus. Vėjas rytų, naktį 4–9 m/s, dieną 6–11 m/s. Temperatūra naktį 4–9, kai kur 10–12...

Gegužės 2-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO

Gegužės 2-oji – Pasaulinė tuno diena. Gegužės antroji, ketvirtadienis – 122-oji metų diena (ketvirtoji 18-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 242 dienos. Savo vardadienius šiandien švenčia Atanazas, Eidmantas, Eidmantė, Eidmina, Eidminas, Eidminė, Eidotas, Eidotė,...

Astrologinė prognozė gegužės 2-ajai, ketvirtadieniui

AVINAS. Gali tekti spręsti nelengvus finansinius rebusus, ruošti ataskaitas, susiduriant su keistais netikėtumais. Regis, pokalbiai su draugais, pažįstamais suteiks tvirtybės. Tik nepraraskite saiko vartodami svaigalus, nes grės problemos. JAUTIS. Darbe nesijausite užtikrintai dėl juntamos neteisybės...

Sorų kruopos – ir pigios, ir vienos sveikiausių: „Iki“ pataria, kaip jas skaniai paruošti...

Rūpinantis sveikata, vis dažniau ieškoma maisto produktų, kurie ne tik pasotintų, bet ir turėtų organizmą stiprinantį poveikį. Gilinamasi į įvairius ir net egzotiškus produktus, tačiau kartais pamirštami tradiciniai lobiai. Soros neabejotinai yra vienas jų...

Geriausiu pasaulyje vadinamo šokoladinio pyrago paslaptis: štai kaip jį ruošia švedai vos iš kelių...

Dar trečiadienį dažnuose namuose pakvips kepiniais, mat rytoj pasaulyje minima „pi diena“. Ji skirta matematiniam simboliui π (pi), tačiau šią dieną mėgstama švęsti su pyragais, nes angliškai žodžiai „pie“ ir „pi“ tariami vienodai. Pasak...

„Iki“ raitojasi rankoves: kruopščiai palygino 10 tūkst. prekių, kad pirkėjams atneštų dar daugiau naudos

Vis daugiau pirkėjų patys įsitikina, kad vienas efektyviausių metodų sutaupyti parduotuvėje – rinktis privačių prekių ženklų produktų linijas, tokias kaip „Iki“ ar „Clever“. Prekybos tinklas „Iki“, siekdamas kuo geriau pateisinti pirkėjų lūkesčius ir nuolat...

„Rimi“ dairykitės vienos žuvies: vietoje lašišos galite rinktis ją, o skonis tikrai nebus prastesnis

Nors daugelis upėtakių rūšių aptinkamos laukinėje gamtoje, visame pasaulyje jie taip pat plačiai auginami maistui. Gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė sako, kad ši žuvis – tai baltyminis produktas, kuris gali padėti reguliuoti svorį ir...

Kai nėra nei laiko, nei noro gaminti – 3 dar neragauti pigūs patiekalai iš...

Visai nebrangu, o galimybės sočiai vakarienei – kone neribotos. Būtent dėl to smulkinta mėsa ir faršas taip dažnai tampa pagrindiniu patiekalų ingredientu: pradedant balandėliais, cepelinais, žemaičių blynais ir baigiant įvairiausiomis sriubomis ir troškiniais. Šaltuoju...

Sultinga mėsa ir traški odelė – 5 „Iki“ kulinarijos technologės patarimai, kad orkaitėje keptas...

Keptas viščiukas – viena lengviausių ir pigiausių vakarienių, kadangi jai nereikia nei daug ingredientų, nei ilgai suktis virtuvėje. Kone visą darbą už jus nuveiks orkaitė, tereikės pasinaudoti prekybos tinklo „Iki“ kulinarijos technologės Gailės Urbonavičiūtės...

3 būdai sėkmingai išvirti kiaušinį be lukšto: nebūtinai net reikės acto

Šaltasis metų laikas – pats metas eksperimentams virtuvėje ir kulinarinių įgūdžių tobulinimui. Vienas jų, padarysiantis įspūdį artimiesiems ir leisiantis visai nebrangiai paruošti prašmatnius pusryčius, – be lukšto virti kiaušiniai. Priešingai nei gali pasirodyti, juos...

„Iki“ atskleidžia 9 taisyklės, kaip išsivirti tobulą mėsos sultinį: viena gudrybė, užtikrins, kad jis...

Kas gali būti jaukiau už gerą sultinį žiemą? Mėsos, žuvies ar daržovių, kurį galima patiekti vieną, su makaronais arba naudoti begalei receptų. Sultiniai naudingi ne tik organizmui, bet ir piniginei – jiems nereikia įmantrių...

Įdomiausios „Iki“ pietų pertraukos – su išskirtiniais svečiais ir netikėtais pokalbiais

Prekybos tinklas „Iki“ ne tik auginasi talentus nuo pirmųjų dienų ir rūpinasi savo komandos nariais užtikrindamas jiems geriausiai poreikius atitinkančias karjeros galimybes, bet ir suteikia išskirtines asmeninio augimo galimybes. Nuotoliniai susitikimai su žinomais įvairių...

Net perpus pigiau ir tik 15 minučių darbo: „Iki“ siūlo išsikepti pasakiškai skanių BBQ...

Vieniems ketvirtadienis – mažasis savaitgalis, o „Iki“ pirkėjams tai ir didžiųjų akcijų pradžia. Naudingomis akcijomis garsėjančiame tinkle „Iki“ jau prasidėjo įvairios savaitgalinės nuolaidos. Kad ir ką ketinate gaminti, rasite geros kainos pasiūlymų – nuolaidos...

Amžinas klausimas grilintojams: kiauliena ar vištiena? „Iki“ rasite visko – pristatytas naujienų kupinas „Grill...

Kas jums arčiau širdies – kiaulienos šašlykas ar vištienos blauzdelės? Verta išbandyti ir apsispręsti iš naujo, nes „Iki“ parduotuvėse jau pasirodė aukšta kokybe pasižyminčios „Grill Party“ linijos naujienos, skirtos kuo patogesniam maisto ruošimui ant...

„Iki“ parduotuvėse – spalvingos pavasarinės naujienos: nuo madingųjų „bowls“ iki dar neragautų sumuštinių

Pavasariškai gaiviais, tačiau sočiais pietumis ar vakariene visai paprasta pasirūpinti virtuvėje nesugaišus nė minutės. „Iki“ parduotuvėse jau prasidėjo naujasis kulinarijos sezonas, įkvėptas žalios spalvos ir sveikos mitybos tendencijų. Tarp pavasarinių žvaigždžių – įvairūs spalvingų...

IKI kolektyvas komandinę dvasią stiprina uždaruose laisvalaikio klubuose

Įvairios „Iki“ siūlomos papildomos naudos ir plačios vidinės karjeros galimybės – tik keletas iš gausybės privalumų, padedančių prekybos tinklui pritraukti naujų talentų ir išlaikyti esamus darbuotojus. Aukšta vidinė kultūra ir išskirtinė saviraiškos laisvė natūraliai...

Nepadarykite klaidos: jeigu norite gausaus pomidorų derliaus, nesodinkite jų šalia kai kurių daržovių

Šių metų tikslas – kvapnus ir sultingas pomidorų derlius? Nieko nelaukite – būtent kovas laikomas geriausiu metu pradėti pomidorų daiginimo darbus ir taip sutaupyti. Patiems pasisėjus sėklų, atšilus orams nereikės pirkti pomidorų daigų. Kad...
spot_img
spot_img

PORTALO SKAITOMIAUSI

spot_img

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img