1.2 C
Marijampolė
2024 / 10 / 18

Asmeniniai finansai artėjant sunkmečiui: ragina nepulti į kraštutinumus

Ar jau skaitėte?

Kalbos apie artėjančią krizę ne vienam iš mūsų kelia klausimus dėl asmeninių finansų. Kur laikyti sutaupytus pinigus, kad jie nenuvertėtų, ką daryti su turima paskola, ar dabar palankus metas skolintis? O gal kaip tik reikėtų pasilepinti išlaidaujant ar mėginti laimę perkant loterijos bilietus? Ekspertai pataria nesileisti į kraštutinumus – nereikėtų pulti į paniką, bet taip pat negalima apsimesti, kad nieko nevyksta.

Indėlių suma didėja

Eurostato duomenimis, Lietuvos gyventojai ne vienerius praėjusio dešimtmečio metus pinigų nesusitaupydavo. Tačiau ilgainiui situacija keitėsi. COVID-19 pandemijos atneštas netikrumas ir įvairių paslaugų ribojimai, karas Ukrainoje lietuvius paskatino keisti įpročius. 2020-aisiais Lietuvos namų ūkiai susitaupė 12,4 proc., 2021 metais – 5,8 proc. gaunamų lėšų.

- Reklama -

Specialistų vertinimu, pernai dėl infliacijos galėjo būti sutaupyta dar mažiau, tačiau vis tik žmonės turėjo sutaupyti. Lietuvos banko (LB) duomenimis, šių metų kovą šalies gyventojų indėliai finansų įstaigose sudarė per 21 mlrd. eurų – 2 milijardais daugiau nei tuo pačiu metu pernai.

Ką daryti su sukauptais pinigais ir kaip rūpintis gerove? Atsakymų į šiuos klausimus patariama ieškoti domintis gyventojams teikiamomis finansų paslaugomis, kitaip tariant – ugdantis finansinį raštingumą.

Taupymas ir investavimas populiarėja

Pasak Lietuvos bankų asociacijos (LBA) prezidentės dr. Eivilės Čipkutės, šiemet LBA atliktas Lietuvos finansinio raštingumo indekso tyrimas parodė, kad gyventojų pamėgtų taupymo būdų trejetukas išlieka stabilus: jame pirmauja pinigų taupymas namuose ar piniginėje (68 proc.), antroje vietoje – neterminuotas indėlis (28 proc.), trečioje – investavimas į akcijas, kurio populiarumas kiek ūgtelėjo (12 proc., palyginimui, 2021 m. – 9 proc.).

LB reguliariai atnaujinamas šalies investuotojo portretas šiemet parodė, kad investuojančiųjų skaičius šalyje per praėjusius metus augo beveik dešimtadaliu, o sandorių sudaryta 15 proc. daugiau nei 2021 m. Visas per lietuviškas įstaigas investuojančių neprofesionaliųjų investuotojų skaičius praėjusių metų pabaigoje buvo 53,8 tūkst. Investicinėse sąskaitose esančio turto vertė praėjusių metų pabaigoje sudarė daugiau kaip 2 mlrd. eurų, akcijos tame protfelyje sudarė beveik 60 proc.

- Reklama -

Finansų įstaigų didinamos indėlių palūkanos didina ir šio klasikinio taupymo būdo populiarumą. Anot Jolitos Česonienės, JCKU „Kreda“ administracijos vadovės, 2023 m. I ketvirtyje terminuotų indėlių augimas „Kredos“ grupėje siekė 5,5 proc. „Populiariausi išlieka 7–12 mėn. trukmės indėliai – jie sudaro 63 proc. Taip pat aktualūs ir 2 metų trukmės indėliai, sudarantys 26 proc. Fiksuojama, kad grupės bendras indėlių portfelis 2022 m. išaugo 12 proc. – iki 227,8 mln. eurų“, – nurodo ji.

Pasak J. Česonienės, finansų įstaigose pinigai ne tik saugiai laikomi, tačiau ir „įdarbinami“ – net ir trumpam padėti pinigai duoda naudos. Svarbu nepamiršti, kad unijos teikia klientams tokias pačias garantijas kaip ir bankai: tiek vieni, tiek kiti yra Lietuvos Respublikos indėlių draudimo sistemos dalyviai. Juose laikomi mažmeninių indėlininkų ir įmonių indėliai iki 100 tūkst. eurų yra apdrausti valstybės įmonėje „Indėlių ir investicijų draudimas“. Tad finansų įstaigos bankroto ar nemokumo atveju indėlininkams būtų išmokamos draudimo išmokos.

Žmonės – ne robotai

Gyventojai jaučia, kada artinasi pokyčiai. „Žmonių nuotaika – labai geras barometras. Jų elgesys pradeda keistis dar nesant reikšmingų ekonominių pokyčių. Tik po kurio laiko ekonomistai, vertindami tam tikrą periodą, pavyzdžiui, prieš pasaulinę finansų krizę, pateikia įžvalgas, jog vos prasidėjus nuosmukio užuomazgoms, žmonės jau pradėjo taupyti. Nuo rudens ir pirmąjį šių metų ketvirtį gyventojai, bent jau tie, kurie uždirba vidutines pajamas, ir bent kiek finansiškai raštingi, elgiasi labiau apgalvotai, planuoja pirkinius, atidžiau stebi savo biudžetą, peržiūri išlaidas, santaupas. Manau, kad tam tikri sukrėtimai ekonomikoje dažnai būna į gerą, jie paskatina žmones racionaliau planuoti biudžetą, atsisakyti nebūtinų pirkinių ir rinktis tvaresnius vartojimo sprendimus“, – komentuoja Daiva Strielkūnienė, Ekonomikos ir verslumo mokytojų asociacijos prezidentė.

Pasak D. Strielkūnienės, ilgalaikis taupymas, planavimas ir tvaresnis pirkimas – rezultatas, kurio tikimasi iš gyventojų, kylant susirūpinimui dėl savo finansinės ateities. Vis dėlto šitaip elgiasi ne visi: „Žmonės nėra robotai, kiekvienas pasižymi savo asmeninėmis savybėmis, charakteriu, kas ypač išryškėja susidūrus su pavojais, iššūkiais: vieni bėga, skuba veikti, o kiti sustingsta ir nereaguoja, gyvena lyg nieko nebūtų nutikę bei tikisi, kad sunkus periodas tiesiog praeis. Svarbiausias patarimas – nepulti į kraštutinumus, gerai pasverti norus ir galimybes bei elgtis kaip įmanoma racionaliau.“

Jaučiant netikrumą dėl ateities, logiškiausia, anot ekspertės, atsidėti pinigų taupymui, peržiūrėti pajamas, išlaidas, apriboti perteklinį vartojimą, atsisakyti nebūtinųjų išlaidų, nepamiršti apmokėti sąskaitų, neprisiimti naujų finansinių įsipareigojimų. „Šiuo metu, nors ir kalbama apie recesiją, tačiau situacija nėra dramatiška, svarbu tiesiog atsakingai planuoti savo finansus“, – pastebi D. Strielkūnienė.

Vietoje loterijų ragina taupyti

Vienas kritinis atvejis dažnai meta šešėlį ant viso sektoriaus. „Dažnai žmonės turi daug emocijų ir mažai racionalumo. Emocingas reagavimas į pavienes žinias apie užsienio banko bankrotą arba įvykius kurioje nors kredito unijoje rodo finansinio raštingumo stoką. Finansinis raštingumas susideda iš trijų dalykų – žinių, elgesio ir požiūrio. Jei bazinių žinių nėra, mes tikime gandais, ne faktais. Jeigu kaimynė investavo ir jai nepasisekė, tai jau galvojame, kad nepasiseks visiems, jei pasitaikė sukčiavimo atvejis – tai visur apgaus, jei įmonė bankrutavo – tai patikimo nieko nėra. Pažiūrėkite, kiek perkančių loterijos bilietus, nors šansas laimėti itin mažas. Tvirtesni finansinio raštingumo pagrindai galėtų pasufleruoti kitokių sprendimų: pavyzdžiui, tuos 50 eurų, kas mėnesį išleidžiamus loterijoms, galima pervesti į investicinį fondą ir pamažu formuoti santaupas“, – pataria D. Strielkūnienė.

Anot LBA, kalbant apie realią situaciją, Lietuvoje veikiantys bankai yra mokūs ir turi pakankamai atsargų. Šiais klausimais sektorių prižiūri LB, kuris yra nustatęs, kiek vienokios ar kitos kategorijos atsargų privalo turėti kredito įstaigos.

„Mūsų šalies bankų sistema veikia stabiliai ir efektyviai, yra likvidi bei kapitalizuota ir tuo išsiskiria iš kitų Europos valstybių. LB duomenys rodo, kad šalyje veikiančių bankų kapitalo pakankamumo rodiklis pernai siekė 19,1 proc., padengimo likvidžiuoju turtu rodiklis – 390 proc. Paprasčiau tariant, tai – sektoriaus saugos pagalvė, padedanti užtikrinti, kad kredito įstaigos turi pakankamai pinigų grąžinti savo skolas ir apsaugoti savo klientų pinigus“, – akcentuoja dr. E. Čipkutė.

Dauguma pasitiki savo finansų įstaiga

Viena esminių finansų sektoriaus sklandžios veiklos sąlygų – gyventojų pasitikėjimas. Šis taip pat yra aukštas: periodiškai LBA atliekama gyventojų apklausa pernai spalį parodė, kad savo banku pasitiki 87 proc. apklaustųjų. Rodiklis jau daugelį metų išlieka stabilus.

Gyventojai, kurie laiko lėšas unijose, taip pat gali jaustis saugūs, nes, kaip ir visų finansinių institucijų, kredito unijų veikla yra reglamentuota įstatymais, veiklą prižiūri centrinės unijos, LB bei Europos centrinis bankas. Viena iš svarbiausių JCKU veiklų – prižiūrėti ir valdyti rizikas, susijusias su kapitalo likvidumu, operacinėmis rizikomis.

„Taip pat „Kreda“ grupės viduje turime kontrolės priemones. Nuosekliai įgyvendiname Europos bankininkystės institucijos ir Lietuvos banko nustatytus reikalavimus bei geriausią praktiką klientų duomenų ir jų lėšų apsaugai. Apsaugą užtikrina tiek organizacinės, tiek techninės bei programinės priemonės, išdėstytos 3 gynybos linijų pagrindais. Ugdome ir puoselėjame saugumo kontrolės kultūrą grupės viduje ir, svarbiausia, esame atsakingi už savo veiksmus“, – patvirtina J. Česonienė.

2018 m. sausio 1 d. Lietuvoje baigus kredito unijų reformą, šalyje susiformavo centrinių kredito unijų grupės. Įsigaliojus reformai, kiekviena kredito unija turėjo priklausyti vienai iš centrinių kredito unijų ir taip jungtis į vieningas mokumo užtikrinimo sistemas. Centrinės kredito unijos gavo aiškias ir veiksmingas teises bei pareigas prižiūrėti savo narių veiklą. Sektoriaus reforma siekta, kad centrinės kredito unijos ir jų narės kredito unijos būtų finansiškai atsakingos viena už kitą ir būtų suinteresuotos veiksminga savireguliacija, skirta šioms finansų įstaigoms apsisaugoti nuo bankrotų.

Valerija Kiguolienė
LBA komunikacijos vadovė

spot_img

Skirtumai tarp rudens ir pavasario šalnų: Kaip apsaugoti augalus?

Šalnos yra dažnas reiškinys pereinamuoju metų laiku, ypač pavasarį ir rudenį. Nors tiek rudeninės, tiek pavasarinės šalnos gali padaryti didelę žalą augalams, jų poveikis ir apsaugos būdai gali skirtis. Suprasdami šių šalnų skirtumus, galime...

ORAI: Be lietaus, tačiau naktimis kai kur spustels šaltukas

Ketvirtadienio naktį lietaus nenumatoma. Kai kur rūkas. Vėjas pietinių krypčių, 4–9 m/s. Temperatūra nuo 3 laipsnių šalčio iki 2 šilumos, Kuršių nerijoje 3–6 laipsniai šilumos. Dieną šalyje nelis. Vėjas pietryčių, pietų, 7–12 m/s. Temperatūra...

Astrologinė prognozė kitai savaitei

Astrologinė prognozė kitai savaitei, spalio 21–27 dienoms. AVINAS Savaitės pradžioje galite susidurti su įvairiais trikdžiais, jeigu ketinote sudaryti kokias nors sutartis, teikti ar imti interviu. Regis, šeimos narių reikalai pasiglemš visą jūsų dėmesį. Visgi jei pernelyg...

Astrologinė prognozė spalio 17-ai, ketvirtadieniui

AVINAS. Būsite emociškai jautrūs, todėl jausitės nekaip, jei esate neįprastoje situacijoje ar dirbate neįprastą darbą. Labai jautriai reaguosite net į menkiausią nepasisekimą, nepalankumą. JAUTIS. Jums ši diena nepalanki aktyviai veiklai, bendravimui. Bendrauti nelabai seksis nei...

Finansinė parama namo atnaujinimui: dar dvi savaitės teikti paraiškas

Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) primena, kad gyventojai, norintys atnaujinti savo individualų gyvenamąjį namą ir padidinti jo energetinį efektyvumą, dar dvi savaites turi galimybę teikti paraiškas ir pasinaudoti finansine parama. Skubėkite pasinaudoti šia išskirtine...

Pristatytas 2025 m. valstybės biudžetas: skola – 43,2 proc., deficitas – 3 proc.

Trečiadienį Vyriausybė pritarė finansų ministrės Gintarės Skaistės pristatytam planuojamam 2025 m. valstybės biudžeto projektui. Numatyta, kad 2025 m. biudžeto pajamos sieks 17,98 mlrd. eurų, išlaidos – 23,02 mlrd. eurų. Lyginant su praėjusiais metais, numatoma,...

Kaip tapti nuotoliniu Pagalbos moterims linijos savanoriu?

Savanorystė – puikus būdas prisidėti prie bendruomenės gerovės ir tuo pačiu asmeniškai tobulėti. Pagalbos moterims linija ieško naujų savanorių, kurie teiktų emocinę pagalbą telefonu. Šiuo metu renkama nuotolinė savanorių grupė, todėl nesvarbu, kurioje Lietuvos...

Šildymo sezonui prasidėjus – perspėjimas individualių namų savininkams 

Vienas po kito Lietuvos miestai ir rajonai jau pradėjo centralizuoto šildymo tiekimą, o orams vis labiau vėstant, aktyvų šildymo sezoną pradeda ir individualių namų savininkai, naudojantys autonomines šildymo sistemas. Ekspertai atkreipia dėmesį, kad kietą...

Trečiadienį įsigalioja draudimas žvejoti lašišas ir šlakius

Nuo trečiadienio įsigalioja draudimas žvejoti lašišas ir šlakius, skelbia Aplinkos apsaugos departamentas (AAD). „Akcija „Saugom lašišą“ rengiama tam, kad migracijos ir neršto laiku lašišinės žuvys būtų apsaugotos ir sėkmingai išnerštų pasiekusios nerštavietes. Šios žuvys įveikia didelį...

ORAI: Dienos bus sausos ir saulėtos, bet kai kur jau pasnigo

Šiandien Lietuvoje lietaus nenumatoma, vyraus nepastovios krypties vėjas, kurio greitis sieks 3–8 m/s. Temperatūra svyruos nuo 8 iki 13 laipsnių šilumos, tad diena bus vėsoka, tačiau be kritulių. Ketvirtadienį irgi nelis. Naktį tikėtinos šalnos –...

Spalio 16-oji: vardadieniai, dienos INFO ir kitos įvairenybės, Boso diena

Spalio 16-oji – Pasaulinė maisto diena; Boso diena; Mažosios Lietuvos gyventojų genocido diena; Pasaulinė anestezijos diena. Spalio šešioliktoji – 290-oji metų diena (trečioji 42-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 76 dienos. Savo vardadienius šiandien...

Astrologinė prognozė spalio 16-ai, trečiadieniui

AVINAS. Diena gana palanki naujų darbų pradžiai. Galbūt teks reikalauti, kad būtų vykdomi susitarimai, apmokama už atliktus darbus ar pan. Galite atsidurti keblioje situacijoje, bet turėtų pavykti išsisukti. JAUTIS. Po tam tikros santykių krizės ar...

Lidl Lietuva“ tęsia tradicijas: darbuotojams išdalins beveik tris tūkstančius vitaminų rinkinių

Atvėsus orams, svarbu stiprinti savo imunitetą, dėl to „Lidl Lietuva“ tradiciškai savo darbuotojams išdalins imunitetą stiprinančius vitaminų rinkinius. Tokius rinkinius įmonė darbuotojams skirs jau penktus metus iš eilės. „Lidl Lietuva“ darbuotojai taip pat šeštus...

ORAI: Tuoj sulauksime stiprių šalnų: kai kur jos sieks -8 laipsnius.

Šiandien Lietuvoje daug kur trumpai palis. Vėjas šiaurės vakarų, vakarų, 6–11 m/s. Aukščiausia temperatūra 9–14 laipsnių šilumos. Trečiadienį lietaus tikimybė maža. Vėjas naktį šiaurės vakarų, šiaurės, 5–10 m/s, dieną besikeičiančios krypties, 3–8 m/s. Naktį daug...

Spalio 15-oji: vardadieniai, dienos INFO ir kitos įdomybės, Pasaulinė baltosios lazdelės (Aklųjų) diena

Spalio 15-oji – Pasaulinė baltosios lazdelės (Aklųjų) diena; Šv. Teresė; Pasaulinė rankų plovimo diena. Spalio penkioliktoji – 289-oji metų diena (antroji 42-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 77 dienos. Savo vardadienius šiandien švenčia Domantas,...

Astrologinė prognozė spalio 15-ai, antradieniui

AVINAS. Šiandien norėsis galimybės dažniau atsipalaiduoti. Nepersidirbkite, tausokite jėgas ir resursus. Itin saugokitės sukčių, ypač jei ketinate sudaryti nekilnojamojo turto sandorį ar internetu užsisakyti prekę. JAUTIS. Tam tikra prasme tai gali būti skirstymo į draugus...

2025 metais kai kuriems savivaldybės senjorams pensijos didės iki 721 euro

Kitąmet pensijų augimas vidutiniškai sieks 12 proc. – daliai senjorų vidutinė pensija didės maždaug 73 iki 673 eurų, būtinąjį senatvės stažą turintiesiems – 81 ir pasieks 721 eurus, praneša Socialinės apsaugos ir darbo ministerija...

Kai kuriose apygardose planuojama perskaičiuoti rinkimų rezultatus

Pasibaigus pirmam Seimo rinkimų turui 6 vienmandatėse apygardose dar nėra galutinai aiškūs antrajame ture dalyvausiantys kandidatai. Kadangi skirtumas tarp antro ir trečio kandidato yra mažesnis nei 50 balsų, planuojama perskaičiuoti šių rinkimų apygardų balsavimo rezultatus....

Užsidegus „Tesla“ automobiliui žuvo keturi žmonės

Prancūzijoje per „Tesla“ markės elektromobilio avariją žuvo keturi žmonės. Transporto priemonė dėl nežinomų priežasčių užsiliepsnojo, sekmadienį pranešė prokuratūra. Policijos duomenimis, nelaimė įvyko šeštadienio vakarą už Nojro miesto ribų Vakarų Prancūzijoje. Pirmaisiais duomenimis, automobilis dideliu greičiu...

Minint vokiečių kalbos savaitę: kokias galimybes atveria ši kalba?

Spalio 14–20 dienomis minima vokiečių kalbos savaitė, kurios metu organizuojamos įvairios iniciatyvos bei renginiai, skirti pabrėžti šios kalbos svarbą bei aktualumą Lietuvoje. Vokietijos ir Baltijos šalių prekybos rūmai (AHK) kartu su „Lidl Lietuva“ kviečia...

Medžioklės taikiniai – elektronikos atliekos jūsų namuose ir darbo vietose

Spalio 14-ąją minimą Pasaulinę elektronikos atliekų dieną žmonės kviečiami į medžioklę, aptinkant namuose ir darbovietėse nenaudojamus elektronikos prietaisus. Akciją organizuojantis WEEE forumas (Pasaulinis elektros ir elektronikos įrangos atliekų forumas) ragina:  „Prisijunkite prie elektronikos atliekų...

Nuo konsultantės iki vadovės: tik gerai besijaučiantis darbuotojas įmonėje lieka ilgam

Sėkmingai kilti karjeros laiptais įmanoma net ir tada, kai pokyčiai atneša išskirtinius iššūkius. Tai įrodė Asta Andriukaitytė, prieš pat pasaulinę pandemiją iš draudimo konsultantės pareigų bendrovėje „PZU Lietuva gyvybės draudimas“ karjeros laiptais pakilusi iki...

Rekomenduojame

spot_img

PORTALO SKAITOMIAUSI

spot_img

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img