11.2 C
Marijampolė
2024 / 04 / 29

Širdies ritmo sutrikimų galima ir nepajausti: kaip diagnozuojama gyvybei pavojinga sveikatos būklė?

Ar jau skaitėte?

Sutrikusio širdies ritmo – aritmijos – simptomus atpažįsta ne kiekvienas, kuris su tuo susiduria, todėl tik nedaugelis pacientų laiku kreipiasi į gydytojus ir pradeda gydymą. Vilniaus „Kardiolitos klinikų“ Kardiologijos centro gydytoja kardiologė Monika Kanaukė sako, kad dalis širdies ritmo sutrikimų yra gyvybiškai pavojingi ir jų nediagnozavus rizika patirti insultą padidėja net penkis kartus.

„Ramybės būsenoje širdis sumuša nuo 60 iki 100 kartų per minutę, todėl tiek greitesnis, tiek lėtesnis širdies ritmas jau yra laikomi sutrikimu, atitinkamai tachikardija ar bradikardija. Neretai pacientai skundžiasi ir dėl neritmiškų širdies dūžių, dar vadinamų ekstrasistolėmis – permušimais, tačiau pats dažniausias širdies ritmo sutrikimas – prieširdžių virpėjimas“, – teigia M. Kanaukė, ilgą laiką dirbusi Vokietijos klinikose, kur dvejus metus specializavosi širdies ritmo sutrikimų srityje.

- Reklama -

Gydytoja kardiologė pasakoja, kad esant prieširdžių virpėjimui, kraujas užsistovi kairiajame prieširdyje. Taip nutikus pradeda kauptis trombai – kraujo krešuliai, kurie gali bet kada pradėti judėti kraujagyslėmis, sutrikdyti sklandžią paciento kūno kraujotaką, sukelti organų embolijas ir net išeminį insultą: „ketvirtadalio atvejų, kai jauno amžiaus – iki 40 metų – pacientą, ištinka insultas, priežastis yra būtent laiku nediagnozuotas prieširdžių virpėjimas“.

Kokios priežastys lemia širdies ritmo sutrikimus?

M. Kanaukė teigia, kad pacientų patiriamus širdies ritmo sutrikimus lemia skirtingos priežastys – nuo lėtinių ligų, gretutinių sveikatos būklių ar paveldimumo, iki netinkamai naudojamų, nesuderintų vaistų ar žalingų gyvenimo būdo įpročių.

„Tachikardija – pagreitėjęs širdies ritmas ar ekstrasistolės (permušimai) – dažniausiai nustatomi kūne atsiradus elektrolitų disbalansui, kai žmogus daug sportuoja, prakaituoja ar neseniai pakeitė mitybą ir todėl negali aprūpinti savo organizmo reikiamu elektrolitų kiekiu. Atstačius jų balansą, širdies ritmo sutrikimai dingsta, bet tai, gaila, sudaro tik labai nedidelį ritmo sutrikimų procentą. Kitos juos lemiančios priežastys gali būti skydliaukės hormonų perteklius kraujyje, širdies raumens uždegimas (miokarditas) – tai sureguliuoti yra gerokai sudėtingiau“, – pasakoja Vilniaus „Kardiolitos klinikų“ gydytoja kardiologė.

Tuo metu sulėtėjusį širdies ritmą gali lemti tiek užsikimšusios ar mažiau pralaidžios kraujagyslės, persirgtas širdies infarktas, buvusios širdies operacijos, vyresnis amžius, sportas, taip pat širdies raumens išvešėjimas – hipertrofinė kardiomiopatija.

- Reklama -

Pasak gydytojos, įtakos įvairiems širdies ritmo sutrikimams gali turėti ir aukštas kraujo spaudimas, diabetas, kvėpavimo sutrikimai miego metu, širdies elektros veiklą sutrikdantys vaistai, pavyzdžiui, akių lašai ar preparatai nuo peršalimo, alergijų ir kt. Pastaruoju metu širdies permušimai nustatomi ir COVID-19 infekcija persirgusiems pacientams.

„Vertinant pacientų riziką patirti širdies ritmo sutrikimus, turime įvertinti ir jų patiriamą stresą bei gyvenimo būdo įpročius. Besaikis alkoholio, kofeino ir nikotino vartojimas taip pat gali būti aritmijos priežastys, o neseniai atliktos klinikinės studijos metu įrodyta, kad piktybinius širdies ritmo sutrikimus gali sukelti ir ilgalaikis marihuanos bei kitų narkotinių preparatų vartojimas“, – pabrėžia M. Kanaukė.

Sunerimti verčiantys aritmijų simptomai

Vilniaus „Kardiolitos klinikose“ dirbanti gydytoja kardiologė M. Kanaukė pastebi, kad ne visi pacientai atpažįsta širdies ritmo sutrikimų simptomus bei maišo juos su kitomis sveikatos būklėmis. Pavyzdžiui, ramybės būsenoje pagreitėjusį širdies ritmą pacientai neretai palaiko panikos atakomis, klaidingai jas slopina psichotropiniais, raminamaisiais vaistais ir nesikreipia į kardiologus.

„Bet kokio amžiaus pacientai turėtų atidžiai sekti savo širdies pulsą bei aptarti tai su savo gydytoju. Sunerimti reikėtų jaučiant silpnumo epizodus, svaigstant galvai, apimant dusuliui, skundžiantis mieguistumu, staiga nustojus toleruoti įprastą fizinį krūvį ar jaučiant skausmą krūtinės ertmėje, širdies plote, pulsui šoktelėjus aukščiau nei įprasta ar staiga nukritus“, – pasakoja gydytoja.

M. Kanaukės teigimu, esant tam tikriems širdies ritmo sutrikimams, pacientai iškart pastebi besijaučiantys blogai ir į gydytojus kreipiasi kur kas greičiau. Pavyzdžiui, supraventrikulinė tachikardija pasireiškia pojūčiu, kad širdis iššoks iš krūtinės, o širdies plakimas jaučiamas ir kakle arba galvoje.

Pavyksta užfiksuoti net rečiau pasitaikančius sutrikimus

Gydytoja kardiologė sako, kad net 90 proc. atvejų galima nuspėti, kokį širdies ritmo sutrikimą patiria pacientas, vos su juo pasikalbėjus. Tuomet pacientui esant ramybės būsenoje yra atliekamas elektrokardiogramos (EKG) tyrimas, kurio metu užrašomi visi širdies ritmo rodikliai.

„Atliekant elektrokardiogramą gali būti sunku užfiksuoti rečiau pasireiškiančius širdies ritmo sutrikimus, kurie tęsiasi vos kelias minutes ir po to dingsta. Tačiau dalis aritmijų gali būti išprovokuojamos patiriant fizinį krūvį, todėl neretai pacientų paprašome atlikti veloergometrijos tyrimą“, – sako „Kardiolitos klinikų“, kuriose dirba vieni geriausių gydytojų Lietuvoje, gydytoja kardiologė.

M. Kanaukės teigimu, rečiau pasireiškiančių širdies ritmo sutrikimų – persirgus neaiškios kilmės išeminiu insultu, įtariant ritmo sutrikimą, nors nieko ir nejaučiama, arba turint permušimų – diagnostikai pasitelkiamas Holterio monitoravimas. Jo metu galima tiksliai nustatyti ritmo sutrikimą ar turint ekstrasistolių suskaičiuoti jų kiekį, nes nuo to priklauso gydymo taktika. Atliekant Holterio tyrimą, vieną–dvi paras pacientas praleidžia dėvėdamas specialų maždaug telefono dydžio prietaisą, kuris fiksuoja kiekvieną jo širdies dūžį.

„Vos kelias minutes trunkančios neskausmingos procedūros metu prie paciento kūno priklijuojame šešis lipdukus, prietaisą užkabiname ant kaklo ar pritvirtiname prie krūtinės ląstos ir išleidžiame namo. Aritmijai nustatyti svarbu, kad aparatą dėvintis pacientas nekeistų savo dienotvarkės ir gyventų jam įprastą gyvenimą: eitų į darbą, prižiūrėtų sodą ar užsiimtų sportu. Praėjus nustatytam laikui prietaisas yra atiduodamas, o gydytojas įvertina jo užfiksuotą širdies ritmą“, – pasakoja kardiologė M. Kanaukė.

Diagnozavus aritmiją gyvena pilnavertišką gyvenimą

Vilniaus „Kardiolitos klinikų“ gydytoja kardiologė pasakoja, kad pagreitėjusį širdies ritmą ar permušimus neretai galima atstatyti santykinai paprastais būdais – išgeriant vandens, suvalgius daugiau vaisių ar atstačius elektrolitus organizme. Deja, tai tik nedidelis procentas visų ritmo sutrikimų. Kitais atvejais reikalingas medikamentinis ar instrumentinis gydymas. Svarbiausia diagnozavus prieširdžių virpėjimą ar prieširdžių plazdėjimą laiku skirti, jei reikalinga, kraują skystinančius vaistus. Vėliau jau sprendžiama, ar skirti ritmą veikiantį medikamentinį gydymą, ar elektrokardioversiją, o gal atlikti elektrofiziologinį gydymą.

Visgi, pacientams gali pasitaikyti ir piktybinių ritmo sutrikimų – pavyzdžiui, skilvelinė tachikardija, kurią privalu gydyti skubiai, nes ji gali baigtis mirtimi.

„Nustačius gerybinius ritmo sutrikimus, tokius kaip supraventrikulinės tachikardijos (AVNRT, AVRT ar AT), pacientus dažnai užtenka pamokyti, kaip elgtis jiems prasidėjus, nes šiuos ritmo sutrikimus galima nutraukti atliekant tam tikrus veiksmus – svarbu nepulti vartoti medikamentų, nes jie ne visada reikalingi. Tik tuo atveju, jeigu žmogus itin stipriai jaučia negalavimus, jie yra nemalonūs, galima galvoti apie elektrofiziologinį ištyrimą ir abliaciją. Pavyzdžiui, patiriant ekstrasistoles, svarbu nustatyti jų kiekį per parą Holterio tyrimo būdu, pagal kurio rezultatus gydytojas kardiologas sprendžia, koks gydymas pacientui turėtų būti skiriamas“, – teigia M. Kanaukė.

Gydytoja kardiologė patikina, kad laiku diagnozavus širdies ritmo sutrikimus, pritaikius specialų gydymą ir sureguliavus širdies ritmą pacientas gali gyventi pilnavertį gyvenimą: „Žymiam maratono bėgikui buvo diagnozuotas prieširdžių virpėjimas, tačiau tai jo tikrai nesustabdė. Atlikus plaučių venų izoliacijos procedūrą vyras ir toliau bėga maratonus“.

 

spot_img

Prezidento posto siekiantis D. Žalimas paaiškino, kuo skiriasi nuo I. Šimonytės: galėčiau geriau konsoliduoti...

Su Laisvės partija prezidento posto siekiantis Dainius Žalimas tikina rinkėjams galintis pasiūlyti profesionalumą, nuoseklumą ir atsakomybę. Šalies vadovu tapti panoręs buvęs Konstitucinio Teismo pirmininkas pripažįsta, kad jo ir prezidento rinkimuose jėgas jau antrą kartą...

ORAI: Sekmadienio dieną aukščiausia temperatūra 17–22 laipsniai šilumos

Sekmadienio dieną žymesnio lietaus nenumatoma. Vėjas pietryčių, pietų, 5–10 m/s. Aukščiausia temperatūra 17–22 laipsniai šilumos. Pirmadienį lietaus tikimybė nedidelė. Vėjas naktį pietryčių, 4–9 m/s, dieną pietų, pietvakarių, 8–13 m/s. Temperatūra naktį 6–11, dieną 19–24, pajūryje...

Balandžio 28-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO (saugos ir sveikatos darbuotojų diena)

Balandžio 28-oji – Pasaulinė darbuotojų saugos ir sveikatos diena;Geologų diena;Pasaulinė gyvybės diena;Pasaulinė susigiminiavusių miestų diena;Pinhole (camera obscura) fotografijos diena. Balandžio dvidešimt aštuntoji, sekmadienis – 118-oji metų diena (paskutinė 17-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų...

Prekybos centre pavogta 30 „Iphone“ mobiliųjų telefonų

Šeštadienį vienoje iš sostinės prekybos centrų įsikūrusių parduotuvių pavogta 30 „Iphone“ mobiliųjų telefonų. Vagyste įtariami trys vyrai suimti, pranešė policija. Teisėsaugos duomenimis, Vilniaus apskrities policija vakar apie 18.33 val. gavo pranešimą, kad tą pačią dieną...

Astrologinė prognozė balandžio 28-ajai, sekmadieniui

AVINAS. Regis, susidrums nuotaika jau iš pat ryto, jeigu susitrukdys numatyta išvyka ar kils incidentų kelyje. Pasistenkite neprarasti pozityvumo. Venkite svaigalų, neaiškių vaistų. Saugokitės aferistų, sektantų. Atsargiai su ugnimi, vandeniu, dujomis bei kelyje. JAUTIS. Šiandien...

Astrologinė prognozė balandžio 27-ajai, šeštadieniui

AVINAS. Aktualūs bus mokslo, kultūros arba su užsieniu susiję reikalai. Regis, ruošiatės kelionei, egzaminui, ataskaitai ar pan. Neignoruokite perspėjimų, užuominų, jeigu darote kažką nelegalaus. Būtinas ypatingas atidumas kelyje. JAUTIS. Tikriausiai jums pavyks susitarti dėl aktualaus...

Sala, keliautojų vadinama rojumi žemėje: lankančių ją laukia specialus pasiūlymas

Vieni šią vietą pažino legendinėje trilogijoje „Krikštatėvis“, kiti apie ją girdėjo iš susižavėjusių ten pabuvojusių draugų, o treti akį prikaustančias vietovių nuotraukas sklaidė internete. Sicilija garsėja ne tik įstabiu grožiu, temperamentingais vietiniais gyventojais, bet...

„Rimi“ šefas pataria: štai, ką reikia daryti, jei vis dar nepavyksta gardžiai ant grilio...

Pavasarį vis dažniau mėgaujamės lauke gaminamų patiekalų skoniais, o pasirinkti yra iš ko: nuo marinuotos pigesnės paukštienos, šviežių mėsos dešrelių ar kepsnių iki skirtingų daržovių, sūrių ar net vaisių. Gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė...

„Rimi“ rasite šiuos produktus: savaitgalį išbandykite netikėtus ir pigius derinius ant grilio

Kai ant grilio ruošiamės gaminti savaitgalio pietus, skanią bei pigią vakarienę šeimai ar draugų kompanijai išsikepti norime ne tik sultingos paukštienos, mėsos arba žuvies, bet ir šalia derančių garnyrų. Kas su kuo labiausiai tinka...

ORAI: Penktadienio dieną vietomis trumpai palis, aukščiausia temperatūra 10–15 laipsnių šilumos

Penktadienio dieną vietomis trumpai palis, vyraus nedidelis lietus. Vėjas pietų, pietvakarių, 7–12 m/s. Aukščiausia temperatūra 10–15 laipsnių šilumos. Šeštadienio naktį be žymesnio lietaus, dieną kai kur trumpai palis. Vėjas pietų, pietryčių, naktį 3–8 m/s, dieną...

Balandžio 26-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO (Černobylio avarijos aukų atminimo diena)

Balandžio 26-oji – Tarptautinė kovos su triukšmu diena; Pasaulinė intelektinės nuosavybės diena; Tarptautinė Černobylio avarijos aukų atminimo diena. Balandžio dvidešimt šeštoji, penktadienis – 116-oji metų diena (penktoji 17-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka...

Astrologinė prognozė balandžio 26-ajai, penktadieniui

AVINAS. Regis, šiandien turėsite reikalų su nepažįstamais žmonėmis, su atvykėliais iš toli. Galbūt tarsitės dėl kelionių, studijų mainų galimybių, dalyvausite kultūriniuose ar šou renginiuose. JAUTIS. Viskas bus gerai, jeigu nesistengsite gauti to, ko nenusipelnėte, ir...

„Rimi“ atrasite šią pigią daržovę: tai – ir maistas, ir vaistas, padėsiantis detoksikuotis pavasarį

Salierai auginami jau tūkstančius metų: jų ištakos siekia Viduržemio jūros regioną, kur senovės Graikijoje ir Romoje salierai buvo vartojami ir kaip maistas, ir kaip vaistas. Šiais laikais šios daržovės paplitusios visame pasaulyje ir naudojamos...

„Rimi“ nusipirkę kopūstų pigiau pagaminsite vakarienę visai šeimai: šie blyneliai nekainuos nei 3 eurų

Lietuviška virtuvė neįsivaizduojama be kopūsto: juos tarkuojame salotoms, dedame į sriubas ir troškinius, o kartais ir nepagailime pusdienio, per kurį kopūsto lapus su įdaru vyniojame į balandėlius. Meniu paįvairinimui pabandykite nesudėtingą rytietišką kopūstų kepsnelių...

Savaitgalį džiugins orai ir „Iki“ akcijos: išbandykite instagramerio Andriaus Šimulyno plėšytos vištienos mėsainio receptą

 Po žiemiškų pavasario išdaigų savaitgalį ir vėl grįžta šiluma, o į prekybos tinklą „Iki“ – „Savaitgalio nuolaidiškės“. Tradiciškai nuo ketvirtadienio lojalius pirkėjus pasitinka dar daugiau naudingų nuolaidų, siekiančių net daugiau nei 50 procentų. „Iki“...

ORAI: Ketvirtadienio dieną daug kur palis, vyraus nedidelis lietus

Ketvirtadienio dieną daug kur palis, vyraus nedidelis lietus. Vėjas besikeičiančios krypties, 7–12 m/s. Temperatūra 6–11 laipsnių šilumos. Penktadienio naktį vietomis, dieną daug kur trumpas, nedidelis lietus. Vėjas naktį silpnas, dieną pietinių krypčių, 6–11 m/s. Temperatūra...

„Rimi“ įsigyję pigiau geltonųjų melionų pasigaminsite šių skrebučių: draugai prašys recepto

Smagu pasigaminti kitokių, netradicinių patiekalų, kurie gali nustebinti visą susibūrimo kompaniją, tad net ir geltonuosius melionus galime panaudoti tiek salotoms, tiek įdomesniems desertams. Sveikatai palankios mitybos konsultantė, gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė teigia, kad...

Balandžio 25-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO (Daržų diena, šv. Morkus)

Balandžio 25-oji – Daržų diena, šv. Morkus; Pasaulinė pingvinų diena; Pasaulinė maliarijos diena. Balandžio dvidešimt penktoji, ketvirtadienis – 115-oji metų diena (ketvirtoji 17-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 249 dienos. Savo vardadienius šiandien švenčia...

Astrologinė prognozė balandžio 25-ajai, ketvirtadieniui

AVINAS. Kai kurie dalykiniai ar finansų reikalai, susitarimai kels rūpesčių. Labai svarbu rimtai susikaupti ir susidoroti su iškilusiais sunkumais. Pasistenkite, kad būtų tvarkingi dokumentai, ypač finansiniai. JAUTIS. Aiškinsitės santykius su tais, kurie neduoda jums ramybės...

Su šiuo vienu produktu iš „Rimi“ pasigaminsite visų dienos valgių: organizmas jums padėkos

Kulinarijoje avokadai yra neįtikėtinai universalūs: juos galima naudoti įvairiuose patiekaluose – nuo salotų ir sumuštinių iki kokteilių ir desertų, o dėl kreminės tekstūros puikiai tinka pigesnių užtepėlių, pavyzdžiui, gvakamolės gamybai. Gydytoja dietologė dr. Edita...

Šeštadienį žygiuokite su augintiniais: „IKI Ėjimo varžybose“ – speciali gyvūnų stotelė su vandeniu, skanėstais...

Jau šį šeštadienį prie Pučkorių piliakalnio vyks tradicinės „IKI Ėjimo varžybos“. Prie pasivaikščiojimo vaizdingomis vietovėmis kasmet jungiasi ne tik dešimtys tūkstančių dalyvių, bet ir daug keturkojų jų draugų. Šiais metais šunims ir jų šeimininkams...

ORAS: Šiandien daug kur palis, aukščiausia temperatūra 6–11 laipsnių šilumos

Šiandien Lietuvoje daug kur palis. Vėjas rytinių krypčių, 7–12 m/s. Aukščiausia temperatūra 6–11 laipsnių šilumos. Ketvirtadienį daug kur palis, dieną protarpiais. Vėjas naktį rytinių krypčių, 6–11 m/s, dieną pietryčių, pereinantis į pietvakarių, 9–14 m/s. Temperatūra...
spot_img
spot_img

PORTALO SKAITOMIAUSI

spot_img

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img